Petrol fiyatları İran olayları yüzünden tavan yaptı

Uluslararası kullanılan Londra Brent türü ham petrol ile ABD’nin Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı son 2,5 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.


Petrol fiyatları İran olayları yüzünden tavan yaptı

Uluslararası en yaygın kullanılan Brent türü ham petrol ile ABD’nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı son 2,5 senenin en yüksek seviyesine ulaştı. Londra Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2 artışla 67,93 dolara kadar tırmandı. Böylece Brent türü ham petrolün varil fiyatı 13 Mayıs 2015’ten beri en yüksek seviyesinden alıcı buldu. WTI türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 2,4 değer artışıyla 61,80 dolara kadar çıktı ve 10 Haz iran 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

İRAN’DAKİ OLAYLAR PETROL FİYATLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Uzmanlar, İran’da hükümet karşıtı protestoların ülkenin petrol üretimini olumsuz etkilemediğini söyleyerek gene de bu vaziyetin yatırımcılarda arz kesintisi endişesi oluşturduğuna dikkati çekti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya’nın üretim kesintisi anlaşmasının bu senenin sonuna kadar uzatılmasının da petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı yarattığını kaydeden uzmanlar, ayrıca ABD’nin ham petrol üretimindeki artışın devam etmesi halinde fiyatlarda düşüş olabileceğini bildirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz