PKK ve ABD askerleri Münbiç’te omuz omuza nöbet tutuyor

PKK’lı teröristlerin ve ABD’li askerlerin birlikte nöbet tutukları görüntüler ortaya çıktı. Nöbet tutulan bölge TSK ve ÖSO birliklerine sadece 1.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


PKK ve ABD askerleri Münbiç’te omuz omuza nöbet tutuyor

ABD, Türkiye’nin Afrin’de sonra operasyon düzenleyeceği Münbiç’te alarma geçti. İlçede PKK’lı teröristlerle yanyana nöbet tutan Amerikalı askerlerin skandal fotoğraflarına ulaşıldı. 24 saat aslına göre nöbet tutan askerler, Mehmetçik’e 1,5 kilometre mesafede bulunuyor.

Yeni Şafak gazetesinden Yılmaz Bilgen’in haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Afrin’le beraber Münbiç’in de terörden arındırılacağı yönünde verdiği kararlılık mesajları sonrası harekete geçti. Amerikalılar, işgal altında tuttukları Münbiç ile Fırat Kalkanı’nın birleştiği yerde hem devriye geziyor hem de PKK’lılarla beraber sınır nöbeti tutuyor. Münbiç’in batısında yer verilen ve Mehmetçik ile ÖSO’nun Fırat Kalkanı bölgesine sıfır noktada bulunan Seyyade, Aseliyye, Muhsine, El Farat, Um Meadise, Şeyh Yahya ve Cübbel Arus köylerinde devamlı devriye gezen ABD askerleri, Dandaniye ve Seyyade köylerinde ise PKK’lı teröristlerle beraber 24 saat nöbete başladı.

300 ASKER, 3 KARARGÂH

Beyaz Saray, 2016 senesi eylül ayında “PKK-PYD Münbiç’ten çekilecek” sözüne karşın terör cephesini tahkim etmeyi sürdürdü. PKK saflarında ölen ‘Ebu Leyla’ kod isimli terörist ismine Münbiç’te bir de ‘eğitim kampı’ kuran ABD, geçen sürede bu kampta 2 binden fazla teröristi eğitti. Münbiç sınırları içerisinde 3 ayrı askeri karargâh inşa eden Pentagon’un Tışrin Barajı bölgesinde de en az 300 askeri ve bir de üssü bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Ankara’da birçok yetkilinin Münbiç’e dair sözleri sonrası panikleyen ABD’liler, bu açıklamalarla eşzamanlı biçimde Tışrin’den çıkarak sınır hattına yöneldi. Coniler, Fırat Kalkanı bölgesi sınırına gelip sıcak noktalara yerleşti. Bölge kaynakları, PKK noktalarında teröristlerle ortaklaşa nöbet tutan ABD askeri sayısının 80’i aştığını söylüyor.

HALK SANKI BARUT FIÇISI

Bir yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ani bir harekât başlatma olasılığı, öbür yandan Münbiç halkının PKK-ABD ittifakına karşı isyan başlatmış olması, buradaki Pentagon askerlerinin canını hayli sıkıyor. Başta el-Bubenna olmak üzere birçok aşiret, PKK’nın Münbiç işgaline karşı ayaklandı. Terör örgütünün infaz ve insan hakkı ihlallerine karşı ayaklanan Münbiçliler, ‘ABD ve PKK bölgeden çekilsin’ isteklerini günlerce süren sokak gösterilerinde dile getirdi. Türkiye’nin Afrin’le beraber Münbiç’i de PKK’dan temizlemek için operasyon başlatması halinde buradaki halkın ezici çoğunluğu Mehmetçik ve ÖSO’ya destek verecek. Bu vaziyet, sınırda PKK ile beraber nöbete çıkan ABD askerleri için ölümcül risk unsuru manasına geliyor.

TÜRKİYE ORAYI VURDU

ABD askerlerinin nöbet tuttuğu bölgeye Türkiye geçtiğimiz günlerde bomba yağdırmıştı. TSK’nın 20 Ocak’ta Afrin’e operasyon başlatmasıyla beraber ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aramış ve iddiaya göre, harekâttan duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Görüşmenin hemen sonrasında Türk savaş uçakları havalanmış ve bu defa Afrin değil, Münbiç vurulmuştu. Bomba yağdırılan o noktalar, ABD askerlerinin PKK’lılarla beraber nöbet tuttuğu Dandaniye ve Um Calud’du. Aralarında PKK silah deposunun da bulunduğu 4 mühim noktayı vuran Türk uçakları, operasyon sonrası güvenle üslerine dönmüştü. Münbiç konusundaki kararlılığını her fırsatta dile getiren Ankara’dan son mesaj ise birkaç gün önce Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, “PKK saflarında kim olursa olsun, üniformasına bakılmadan TSK’nın hedefi olacağını” belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz