Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Asgari ücretle birlikte prime esas kazançlar da yükseldi. Buna göre, tavan miktar 15 bin 221 lira olarak belirlendi. Bu artış emekli maaşını da arttıracak.


Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

2018 senesinde geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesiyle beraber çalışma yaşamında kullanılan ücret miktarları da yükseldi. Özellikle ileride alınacak emekli maaşını direkt etkileyecek prime asıl kazancın üst sınırı da yükselmiş oldu. Buna göre brüt asgari ücret 2.029.50 lira olurken üst kazanç sınırı da 15.221 liraya çıktı.

RAKAM YENİDEN BELİRLENDİ

Daha önce asgari ücretin 6.5 katı olarak uygulanan tavan ücret 2017 senesinden itibaren 7.5 katı olarak hesaplanmaya başladı. Böylece çalışanlar yahut kendi işini yapan Bağ-Kur’lular ile isteğe bağlı ödeme yapanlar daha yüksek prim yatırarak emekli maaşlarını artırma imkânına kavuştu. Tavandan prim yatırılan çalışanlar için emekli aylığında yüzde 15’e yakın bir artış bu sayede sağlanmış oluyor. Yeni hesaba göre 2018 senesi içinde günlük alt sınır 67.65 lira aylık alt sınır ise 2.029.50 lira oldu. Günlük üst sınır 507.38 liraya aylık üst sınır ise 15.221 liraya çıktı.

BORÇLANMAYA YENİ RAKAM

Erken emeklilik sağlayan doğum ve askerlik borçlanmaları ile kendi namına iş yapanların ödeyecekleri aylık prim miktarları da değişti. Burada tespit edilen kazancın yüzde 32’si ödeniyor. Buna göre en düşük aylık ödeme miktarı 649.44 lira olurken en yüksek miktar ise 4.870.80 liraya ulaştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Emeklilere taksitli avans müjdesi geldi

Emeklilere taksitli avans müjdesi geldi

Emekli aylığının bağlanmasını bekleyenler için düşünülen avans imkanının yaygınlaştırılması tartışılıyor. Beklenti gerçekleşirse emekliler 3 maaş tutarında avans alabilecekler, geri ödeme taksitli şekilde yapılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz