Prostat Hakkında Merak Edilenler

Prostat erkek üreme sisteminde yer alan salgı bezidir. Prostat bezinin en önemli görevi meni sıvısını üretmektir. Erkeklerde ileri yaşlarda prostat hastalıkları görülme riski artmaktadır. Prostat bezi yaş ilerledikçe büyümeye başlamaktadır ve idrar yolunda daralmaya yol açmaktadır. Prostat hastalıklarının enfeksiyon ile ilgili olanları ilaç ile tedavi edilebilirken, prostat kanseri erken teşhis edilmesi ve tedavi süreci gerektirmektedir.


Prostatın Belirtileri

Prostat büyümesi iki farklı grup altında değerlendirilir. Bunlar; idrar yolunda tıkanma ve irritasyondur. Tıkanmanın olması durumunda; idrara başlarken duraklama olması, idrar akış hızının yavaş olması, idrar yaparken zorluk yaşanması, idrar yapımından sonra rahatlayamama ve hiç idrar yapamama gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. İrritasyon durumunda ise; idrarı hemen yapma isteği, sık bir şekilde idrara çıkma ve geceleri sık sık idrara kalkma gibi belirtiler mevcuttur. Tıkanma durumunda mesanenin kasılma ve gevşemesi azalarak idrarın tamamını boşaltamaz hale gelir. Mesanede kalan idrar zamanla enfeksiyon ve taş oluşumuna sebep olabilir. Tıkanmanın giderilmemesi durumunda böbreklerde hasarlar meydana gelebilir.

Prostat Kanseri

Prostat teşhisi konulurken gerekli kan ve idrar analizleri yapılır. Bu analizler ile prostat dokusunun yapısı hakkında bilgi edinilir.50 yaşın üzerindeki erkeklere genel olarak PSA (prostat spesifik antijen) düzeyinin ölçümü yapılır. PSA prostat kanserinin tespitinde kullanılan yardımcı teste denir. Prostat kanseri genel olarak yavaş büyümektedir ve son derece sinsi bir hastalıktır. Prostat kanseri erkeklerde en çok rastlanan kanser türüdür. Erken teşhis ile kanser tamamen ortadan kaldırılabilir ancak geç kalınması durumunda tedavi süreci de zorlaşmaktadır. Şunu unutmayalım ki tüm erkekler prostat kanseri riski altındadır. Birçok erkek prostat kanseri olduğunu bilmeden yaşamını yitirmektedir. Siz ve ailenizde bulunan 50 yaş üzerindeki erkekler doktor kontrolünden geçmelidir.

İlginizi Çekebilir

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eğer sigara kullanan, gün içersinde çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olan bir bireyseniz hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük problemlerden birisi de diş sararmasıdır. Her ne kadar kaliteli diş macunları kullansanız da içerdiği kimyasallar ile dişlerinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ve bu noktada doğal diş beyazlatma teknikleri ile en güzel sonucu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz