Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden yeni mezun oğlu Enes Karaman’ın, İsmail Kahraman’ın oluruyla TBMM’de işe başlaması Meclis gündemine taşındı. Daha önce de Prof. Dr. Karaman’ın belediyede memur olan kardeşi, Milli Savunma Bakanlığı’nda daire başkanı olmuştu.


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın oğlu Enes Karaman’ın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın oluruyla TBMM’de işe başlamasıyla alakalı soru önergesi verdi.

Diken’de yer verilen habere göre CHP’li Sertel, henüz askerliğini yapmamış, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden yeni mezun olan Karaman’ın Meclis’e yerleştirilmesiyle alakalı Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sertel, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi rektörü Hüseyin Karaman’ın oğlu Enes Karaman’ın TBMM’de memur olarak işe başladığı doğru mudur?

Din Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden yeni mezun olan Enes Karaman, hangi tarihte ve hangi kriterlere göre ve ne biçimde işe alınmıştır?

Enes Karaman, kadrolu mu yoksa sözleşmeli mi çalışmaktadır? Enes Karaman işe başlarken yazılı yahut sözlü sınav yapılmış mıdır?

Din Bilgisi öğretmenliği üstüne eğitim alan Enes Karaman şu an hangi birimde çalışmakta ve hangi görevi yapmaktadır?

Meclis Başkanlığı döneminizde 1 Kasım 2015 seçiminden itibaren bugüne kadar TBMM’ye kaç personel alımı yapılmıştır? Alınan bu personellerden kaçı Rize nüfusuna kayıtlıdır?

Bugün için TBMM çatısı altında çalışan personellerden kaçının öbür siyasilerle, bürokratlarla ve rektörlerle bağı vardır?

İşsiz gençlerimiz TBMM’de çalışmak için başvurduğu zaman hangi kriterler aranmaktadır? Meclis İnsan Kaynakları’nda bekleyen müracaat sayısı nedir?”

Kardeşine de ‘atama’

Sertel, rektör Karaman’ın kardeşi Cengizhan Karaman’ın da Üsküdar Belediyesi’nde memurluk yaparken Düzce’de Göç İl Müdürü olarak görevlendirildiğini, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’nda daire başkanı olduğunu ileri belirtti.

CHP’li vekil, “Rektör Karaman, Rize’de yerel basına yaptığı açıklamada ‘Oğlumun Meclis’te işe başlaması tamamen doğal ve yasaldır. Kardeşimin de daire başkanı olması başarılı çalışmalarının ödüllendirilmesidir’ demiştir. Türkiye’de liyakat tamamen bitmiş ve işe girişler, terfiler, iktidar yandaşlığına paralel olarak yapılır hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz