Referandum için geri sayım başladı

Barzani tarafından referandumun iptali ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmazken 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan referanduma geri sayım başladı.


Referandum için geri sayım başladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani bugün düzenlenecek olan son basın toplantısı ile birlikte son kararını açıklayacak ve buna göre yarın referandum yapılıp yapılmayacak olduğuna karar verilecek. Türkiye dahil olmak üzere sınır ötesinde birçok ülke tarafından yapılmaması uyarısı yapılmasına rağmen kararlı bir şekilde referanduma gidecek olduklarını ifade eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, eğer ki referanduma karşı tehditler olursa kendilerinin ölüme kadar gidebileceklerini ancak referandumdan vazgeçmeyeceklerini belirtmişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bugün yapılacak olan son basın toplantısında birkaç saat içerisinde son kararını vermiş ve dünyanın başta da Ortadoğu bölgesinin seyrini ve gündemini değiştirmiş olacak.

BÜYÜK BİR SAVAŞ ÇIKABİLİR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani tarafından referandum konusunda ısrarlı davranılması ABD dahil olmak üzere birçok ülkenin ciddi tepkisini çekiyor. ABD bu kararın bölgede önüne geçemeyecek oldukları kadar büyük bir savaşa sebep olabileceğini, bu karardan vazgeçilmesi ve alternatiflere bakılması konusunda sık sık Barzani’yi uyarıyor

TÜRKİYE SINIRI HAREKETLİ

Türkiye ise tüm uyarılara rağmen Barzani’den gelen olumsuz yanıtlar karşısında sınıra askeri birlikler yığmaya başladı. Sınırda geniş kapsamlı bir tatbikat başlatan Türkiye, Barzani için mesajlar gönderiyor. Ancak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi konu hakkında bildiğini okumaya devam edip bölgeyi bir krizin eşiğine doğru sürüklüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
AİHM referandum kararını verdi CHP şokta!

AİHM referandum kararını verdi CHP şokta!

CHP referandum sonuçları ile ilgili yaptığı itiraza AİHM cevabını verdi ve başvuru reddedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz