Referandum kararı altın fiyatlarını oynattı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından alınan referandum kararının ardından döviz piyasalarında yaşanan hareketlilik altında da görüldü.


Referandum kararı altın fiyatlarını oynattı

Altının gram fiyatı geçtiğimi haftayı 146,1 TL seviyesinde kapatmıştı. Günün ilk verilerine göre altın yeni haftaya düşüşle başladı ve saat 10:00 sularında da 145,9 lirada sabitlendi. Ekonomistlerin düşüşle karşılaşan altına ilişkin tavsiyeleri ise yükselişin uzakta olmadığı yönünde görülüyor. Altın yatırımcıları için bir fırsat olan bu düşüş alımı da artırdı.

FED FAİZ ORANLARI SABİT KALDI

Sosyal ve ekonomik sebeplere bağlı olarak değişkenlik gösteren altın fiyatları düğün sezonlarının kapanması ve dünya piyasalarında yaşanan denge kaybı nedeniyle haftaya düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta 146 liranın üzerine çıkan ve kapanışta 146,1 lira olan altın gram fiyatı Pazartesi sabah itibariyle 145,9 lirada sabitlendi. Son rakamlara göre yeni haftada çeyrek altın 240 liradan satılırken Cumhuriyet altını ise 977 liradan alıcı bulacak. Uzmanlar yatırımcılar için bu düşüşün iyi bir fırsat olduğunu ve yükselişin çok uzakta olmadığını söylüyor. Küçük çaplı düşüşün artan Kuzey Irak gerilimi ve ekonomi alanında da FED faiz oranlarının sabit bırakılması ile yakından ilgili olduğu yönünde görüş ağırlıklı olarak kabul görüyor.

BÖLGEDE RİSK ARTTI

Uzmanlar altının destek aralığı olarak 145,2 lirayı direnç olarak ise 146,2 lirayı gösteriyor. Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş yaptığı açıklamada bölgede artan riskin ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararının altın fiyatlarını ve dolayısıyla borsa piyasalarını da derinden etkilediğini kaydetti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kapalıçarşı altın fiyatları! gram altın yükselişte

Kapalıçarşı altın fiyatları! gram altın yükselişte

İstanbul Kapalıçarşı'da altının gram fiyatının yeni güne artışla başlamasının ardından 162,9 lira seviyelerinde denge sağlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz