Rusya’dan tedirgin edici tarım açıklaması

Rusya Türkiye ile yapılan tarım anlaşmalarının kurallarının Türkiye tarafından biranda beklenmedik bir biçimde tek taraflı revize edildiğini açıkladı.


Rusya’dan tedirgin edici tarım açıklaması

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yetkilileri tarafndan yapılan basın açıklamasında Türkiye tarafından beklenmedik bir anda Rus tarım ürünleri ile ilgili kuralların tek taraflı bir şekilde değiştirildiği, bu kararların değişmesinin büyük bir şoke etkisi yarattığını açıkladı. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan yetkililer Türk tarafının aldığı önlemlerin ve yeni tek taraflı kuralların sert ve zor kurallar olduğunu ifade etti. İki ülke tarafından geçtiğimiz günlerde özelikle domates alımı ile alakalı olarak ılımlı açıklamalar yapılmıştı. Bu kararın domates ihracatını etkileyip etkilemeyeceği konusunda henüz net bir bilgi yok.

İLİŞKİLER GERİLİYOR

Erdoğan’ın birkaç gün evvel Ukrayna Cumhurbaşkanı ile birlikte ortak olarak düzenledikleri basın toplantısında yaptığı açıklamalarında Rusya’yı ve Putin’i Kırım konusunda sert bir dil ile eleştirmesi Türkiye ile Rusya arasında kritik sorunlar olduğunu doğrulamıştı. ABD’den sonra Rusya ile gerilme aşamasına gelen ilişkiler Türk üreticisini tedirgin ediyor. Zira özelikle tarım alanında Rusya ile yapılmış olan ve yapılması beklenen birçok anlaşma bulunurken önemli bir krizin yaşanması ekonomik anlamda Tükiye’ye ciddi zarar verecektir.  Ancak iki taraftan da yapılan açıklamalar şuan sadece diplomatik şekilde uyarı niteliğinde.

RUSYA TEMSİLCİLER İLE GÖRÜŞECEK

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı açıklamasında Türk tarafının aldığı bu tek taraflı sert ve kuralsız kararlardan vazgeçmesi uyarısında bulunurken, bir yandan da Türkiye’de bulunan yetkili temsilcilikler aracılığı ile kısa sürede görüşme yapacak olduklarını açıkladı. Alınan kararın ardından hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmaması ise ‘’Rusya ile ilişkiler bozuldu’’ tartışmalarını alevlendi. Rusya’dan alınması beklenen S-400 füzelerinde Türkiye’ye güvenilmemesi ve tek taraflı yarar getirecek bir anlaşma olmasından dolayı Erdoğan’ın aldığı kararlar sonucunda tarım ürünlerine sert ve katı kurallar getirilmiş olabilecek olduğu tahmin ediliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Rus Askeri, Afrin’den tamamen çekildi! teröristler çaresiz

Rus Askeri, Afrin’den tamamen çekildi! teröristler çaresiz

Ruslar, terör örgütü PKK-PYD işgalindeki Afrin'in, Esad bölgesine tek çıkış kapısı olan Tel Rıfat'tan da dün tamamen çekildi. Böylece Rusya Afrin'den tamamıyla ayrılmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz