Saadet Partisi, Abdullah Gül’ün adaylık tartışmalarına noktayı koydu!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül’ün adayları olacağı yönünde çıkan bir takım söylemlere, “Tabi spekülasyonlar çok. Bizde koşulları sağlayacak herkes aday olabilir. Şimdi biz adayımızı belirlemedik” şeklinde konuştu.


Saadet Partisi, Abdullah Gül’ün adaylık tartışmalarına noktayı koydu!

‘Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları’ konulu konferans vermek üzere Safranbolu’ya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu konferans sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında temennilerinin harekatın süratle tamamlanması olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Tabi neye ulaşılmak istiyorsa o konuya da ulaşmak oradaki sorunu çözmek kaydıyla. Ama şunu da biliyoruz. Maalesef bölgede hem Amerika’nın, hem Rusya’nın, hem Suriye hükümetinin, İran’ın ve o bölgedeki farklı gurupların etkileri var. Bu oldukça sıkıntılı bir vaziyet meydana getiriyor. Biz Silahlı Güçlerimizin bu sorunun en kısa zamanda üstesinden geleceğine, oradan huzur ortamını sağlayıp, barış ortamını sağlayıp hemen çekileceğine inanıyoruz.” Diyerek konuştu.

“BİZ KENDİ ADAYIMIZI KOYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ittifak hakkında de konuşan Karamollaoğlu, “Bizde uyum kanunlarıyla, uyum süreciyle alakalı tekliflerimizi rapor haline getirdik. Tüm siyasi parti başkanlarına ve Cumhurbaşkanına da bu tekliflerimizi ilettik. Bizim talep ettiğimiz bazı hususlar belki yerine getiriliyormuş intiba var ama ’muş’ diyorum, çünkü temelde üstünde durduğumuz konularda bir gelişme pek sağlanmadı. Yalnızca ittifak, yani kendi kimliklerini muhafaza ederek ittifak kurabiliyorlar. Bu pozitif gelişmedir esasi itibariyle. Tabi bunun da bazı iç konulara girildiğinde halledilmesi gereken konular var. Mesela biz barajın bütünüyle kaldırılmasının daha doğru olacağını, seçime giren partilerin hazineden bir yardım almalarını isabetli olacağını gündeme çeşitli vesilelerle getirmiştik, bu seferde getirdik. Şimdi bu konuda bizim düşüncelerimiz tam olarak maalesef bu tasarıya yansımış değil. Bize bir takım bilgileri iktidar partisi tarafından iletildi. Son günlerde belki bir takım bilgiler daha gelecek. Biz Meclis’te olmadığımız için görüşmelerde yer alamıyoruz. Yalnızca iktidarda ve muhalefette bulunan partilere kendi düşüncelerimizi aktarıyoruz. Ne kadar itibar edilir, onların takdirine kalmış bir konu. Ama ne olursa olsun, bu seçim döneminde en mühim hususlardan bir tanesi seçim güvenliğidir. Adalete güvenin tesisidir. Bu noktayı da biz geçmişte arz ettik. Olağanüstü halde seçime gitmek daima insanların zihninde tereddütler yaratır. Biz bununda izale edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Seçime giderken de şimdi bir ittifak değil, biz kendi adayımızı koyacağımızı deklere etmiştik zaten cumhurbaşkanlığı için, öbür partilerde aday gösterebilirler” dedi.

“HER KESİMDEN OY ALABİLECEK BİR ADAY OLDUĞUNU TEST EDECEĞİZ, DENEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanlığı adaylığını noktasında SP’nin adayının Abdullah Gül olacağı yönünde bir takım söylemlerin olduğunun hatırlatılması üstüne Karamollaoğlu şunları belirtti:

“ Tabi spekülasyonlar çok. Bizde koşulları sağlayacak herkes aday olabilir. Şimdi biz adayımızı belirlemedik. Bu konuyu da ne Başkanlık Divanımızda ne Genel İdare Kurulumuzda ne de İl Başkanları toplantılarımızda gündeme hiç getirmedik. Bunun zamanının erken olduğunun kanaatindeyiz. Biz yalnızca 100 bin imzayı, daha doğrusu 300 ile 500 bin arasında bir imzayı toparlayabilmek için komisyonlar kuruyoruz. Çalışmalara başladık. İnşallah Cumhurbaşkanı seçimleriyle alakalı karar alındığında çok kısa bir zamanda bu adayı tespit edeceğiz. Biz elbette önce kendi tabanımızda bir yoklama yapacağız, onun arkasında da Türkiye satında göstereceğimiz adayın her kesimden oy alabilecek bir aday olduğunu test edeceğiz, deneyeceğiz. İnşallah iyi bir sonuç alacağız buna inanıyoruz.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz