Saçınız İçin En Uygun Şampuanı Seçin

Saç bakım konusunda en temel adım yıkamadır. Saç şekline uygun şampuan seçmek çok önemlidir. Şampuan saçın pH dengesini etkiler. Bu yüzden kuru, yağlı, yıpranmış, kepekli ya da boyalı saçlara özel olarak yapılmış olan şampuanlar seçilmelidir. Buradaki önemli olan konu saçın ihtiyacına uygun olan ürünü seçmektir.


Saçınız İçin En Uygun Şampuanı Seçin

Hangi Saça Hangi Tür Şampuan Kullanmalıyız?

Kuru Saçlar

Saçınız İçin En Uygun Şampuanı Seçin

Saçlarınızı yıkadıktan 2-3 gün sonra saçlarınız yağlanmıyor, kırılıyor ve saç deriniz neme ihtiyaç duyuyor ise kuru saç tipine sahipsiniz demektir. Bu durumda kuru saçlar için özel olarak tasarlanmış yoğun nemlendirici özelliğine sahip olan şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında nemlendirici bakım kürlerini de kullanmayı ihmal etmeyin.

Yağlı Saçlar

Saçınız İçin En Uygun Şampuanı Seçin

Saçınızı yıkadıktan 24 saat içinde yağlanıp, parlıyor ise yağlı saç modeline sahipsiniz demektir. Bu durumda bu saç tipine sahipseniz arındırıcı özellikte olan şampuanları kullanmanız önerilir. Ayrıca yağlı saç tipine sahip iseniz saç bakımına ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Yağlı saçlar için sebum üretimini baskılayan bitkisel şampuanlar da işinize yarayabilir.

Yıpranmış Saçlar

Saçınız İçin En Uygun Şampuanı SeçinBoya, renk açıcı gibi kimyasal, maşa ve düzleştirici gibi ısıl işlemlere maruz bırakılan saçlar bakıma, yeniden güçlenebilmek için onarıma ihtiyaç duyar. Yıpranmış saçların kırılmasını ve dökülmesini önlemek için yoğun nemlendirici özelliği taşıyan ve besleyici yağlarla desteklenmiş olan şampuanlar tercih edilmelidir. Bakım kürlerini de ihmal etmemek gerekir.

Normal Saçlar

Saçınızı yıkadıktan sonra 3. günün sonuna doğru, doğru bir şekilde yağlanıyor ve saçınızda dökülmeler yaşamıyorsanız normal saç modeline sahipsiniz demektir. Normal saçlar için tasarlanan sebum üretimi dengesini sağlayacak şampuanları kullanmanız önerilir.

Kepekli Saçlar

Saçınız İçin En Uygun Şampuanı SeçinKepekli saçların ana problemi saç derisindeki kuruluktan meydana gelmektedir. Tahriş olan ve kuruyan saç derisi kepeklenerek dökülmeye başlar. Kepek sorunuyla karşı karşıyaysanız saçlarınızı soğuğa yakın ılık suyla yıkamanız faydalı olacaktır. Kepekli saçlar için nemlendirici etkiye sahip şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir.

Boyalı Saçlar

Saçınız İçin En Uygun Şampuanı SeçinBoyalı saçlar için özel şampuanlar tercih edilmelidir. Bu şampuanların içinde saçın rengini koruyup, yenilenmesini sağlayan özel bileşenler bulunur. Bu maddeler boyanın akmasına engel olur. Saçlarınızı düzenli olarak boyuyor iseniz boyalı saçlara özel olarak tasarlanan şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Hemen hemen herkesin en sık karşılaştığı saç problemlerinden biri olan kırık saç uçları kabus haline gelebiliyor. Peki saçlar neden kırılıyor? Özellikle yaz aylarında saç kırılmaları daha fazla olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz