Akciğer Sağlığı İçin En İyi Gıdalar

Sağlıklı bir akciğer için neler yemeliyiz? Hangi besinler akciğer sağlığı için gerekli ve faydalı?

Akciğer Sağlığı İçin En İyi Gıdalar

Sağlıklı bir akciğer için neler yemeliyiz? Hangi besinler akciğer sağlığı için gerekli ve faydalı?

Çoğumuz, bir şeyler ters gidene kadar ciğerlerimizi pek düşünmüyoruz. Ancak eğer Kovid-19 bize bir şey öğrettiyse o da akciğer ve solunum sağlığını belirsizlik içinde bırakmamız ve sağlıklı nefes alma yollarını öncelik haline getirmemiz gerektiğidir.

Peki ne yemelisiniz? İşte sağlıklı akciğerlerin desteklenmesinde fark yaratmaya yardımcı olan, araştırma destekli yedi gıda.

Ceviz

Omega-3 yağ asitleri akciğer sağlığı için gereklidir ve ceviz bu sağlıklı yağlar açısından zengin bir kaynaktır. Omega-3'ler akciğerlerdeki iltihabın hafifletilmesine yardımcı olur ve hücresel düzeyde solunum sağlığını destekler.

Domates

Araştırmalara göre, her gün iki veya daha fazla domates yemek yaşlandıkça sağlıklı akciğer fonksiyonlarını destekliyor. Domatesin faydaları, hücreleri serbest radikal hasarından korumaya ve onarmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan yüksek düzeydeki likopenden geliyor gibi görünüyor.

Zencefil

Zencefil, akciğerlerdeki aşırı mukusun parçalanmasına yardımcı olma yeteneği nedeniyle saygı duyulan eski bir akciğer sağlığı ilacıdır; bu da kirpiklerin toksinleri dışarı atma işini yapmasını kolaylaştırır. Zencefilin antiinflamatuar etkileri aynı zamanda akciğerlerdeki dolaşımın iyileştirilmesine de yardımcı olur.

Elma

Elmalar, çevresel kirleticilerin zararlı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olan güçlü antioksidan kersetin de dahil olmak üzere çeşitli fitokimyasallar içerir. İngiliz araştırmacılar, haftada beş veya daha fazla elma yemenin sağlıklı akciğer fonksiyonunu desteklemek için ideal miktar olabileceğini söylüyor.

Brokoli

Brokoli, akciğer hücrelerinin zararlı toksinlerden korunmasına yardımcı olan bir genin "açma düğmesini" çeviren doğal bir bileşik olan sülforafan açısından zengindir. Araştırmalar ayrıca sülforafanın, özellikle KOAH'lı kişilerde akciğerleri kaplayan bağışıklık hücrelerinin enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini desteklediğini gösteriyor.

Kırmızı biber

Acı biberdeki keskin bileşik olan kapsaisin, akciğerleriniz için güçlü bir ilaçtır; tıkanmış mukusun parçalanması ve hareket ettirilmesinden akciğer kanserinin yayılmasının yavaşlatılmasına kadar her şeye yardımcı olur. Kapsaisin ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarını önleme işinde bağışıklık sisteminizi de destekler.

Yeşil çay

Yeşil çay, quercetin ve epigallocatechin-3-gallat (EGCG) dahil olmak üzere akciğerlerdeki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Ve işte büyük bir bonus: Yeşil çay içerek su alımınızı da artırmış olursunuz. Akciğerlerin %80'i sudur, dolayısıyla akciğerlerinizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için yeterince sıvı tüketmek istersiniz.

Akciğer Sağlığı İçin En İyi Gıdalar