Alzheimer hastalığı ve şeker tüketimi arasında nasıl bir bağlantı var?

Şeker tüketimi Alzheimer hastalığını tetikliyor mu? İşte sağlık dünyasında bomba etkisi yaratacak araştırmanın sonuçları!

Alzheimer hastalığı ve şeker tüketimi arasında nasıl bir bağlantı var?

Kanıtlar yüksek şeker tüketimi ile Alzheimer riski arasında bir bağlantıya işaret ediyor. Şeker alımınızı erken yaşlarda yönetmek, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığı, düşünme, hatırlama ve günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğinizi etkileyebilen bir beyin hastalığıdır. Yaşlı insanlarda en sık görülen demans türüdür, ancak Alzheimer'ın biyolojik belirteçlerini 30'lu yaşlarınız gibi erken bir zamanda geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Araştırmacılar şeker ile Alzheimer hastalığının gelişimi arasında bir bağlantı buldular. Bu bağlantı aynı zamanda diyabetle ilişkili yüksek kan şekeri düzeyleri için de geçerlidir.

Şeker Alzheimer hastalığı riskinizi artırır mı?

Yüksek şeker alımı ve yüksek kan şekeri seviyeleri Alzheimer veya diğer demans türlerinin gelişme riskini artırabilir.

Sebeplerden biri, çok fazla şekerin iltihaba neden olabilmesidir. Bu, Alzheimer gibi demanslar da dahil olmak üzere birçok kronik duruma yol açabilir.

Son araştırmalar yüksek şeker seviyeleri ile Alzheimer arasındaki bağlantıyı vurgulamıştır.

2022 yılında 37.689 kişiyle yapılan bir araştırma, yüksek şeker tüketimi ile kadınlarda artan Alzheimer riski arasında bir bağlantı bulmuştur.

Diyabetten kaynaklanan yüksek kan şekeri de Alzheimer hastalığının gelişimi için bir risk faktörüdür. Alzheimer'ın ayırt edici bir özelliği olan beyindeki amiloid plaklarının büyümesini teşvik edebilir.

Şeker Alzheimer hastalığının semptomlarını kötüleştirebilir mi?

Özellikle şeker hastasıysanız çok fazla şeker tüketmek demans gelişimini hızlandırabilir. Bu, semptomların daha erken ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Alzheimer semptomları şunları içerir:

  • Hafıza sorunu
  • Problem çözmede zorluk yaşamak
  • Ruh hali ve kişilik değişiklikleri
  • Kötü hijyen
  • Sosyal geri çekilme

Ancak bazen az miktarda şeker faydalı olabilir. Bunun nedeni, Alzheimer'ın ilerleyen aşamalarına sahip bazı kişilerin iştahlarını kaybedip sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları beslenmeyi almalarını zorlaştırabilmesidir.

Alzheimer Derneği, yiyecekleri daha çekici hale getirmek ve besin alımına yardımcı olmak için biraz şeker veya tuz eklenmesini öneriyor.

Alzheimer hastalığı ve şeker tüketimi arasında nasıl bir bağlantı var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?