Alzheimer hastalığında bu 4 belirtiye dikkat!

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan bir hastalıktır. Genellikle 65 yaş ve üzerindeki kişilerde görülse de, daha genç yaşlarda da başlayabilir. Bu nedenle sadece yaşlılık dönemi hastalığı olarak sınıflandırılamaz. Uzmanlar, Alzheimer hastalığı için 7 senelik bir balayı dönemi olduğunu belirtiyor ve hafıza problemi yaşayanların bu detayı göz ardı etmemesi gerektiğini vurguluyor.

Alzheimer hastalığında bu 4 belirtiye dikkat!

Alzheimer başlangıçta hafif belirtilerle kendini gösterir. Bilişsel ve davranışsal alanda performans düşüklüğü yaşayan hastalar yaşadıkları sorunlar nedeniyle doktora başvurur. Küçük çaplı hafıza sorunları ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olan kişiler son günlerde yapılan konuşmaları, yaşanan olayları genellikle unuturlar. Koydukları eşyanın yerini hatırlamakta güçlük çeker, yerlerin isimlerini anımsayamazlar.

Hafıza sorunu yaşayan kişiler için uzmanlar sık sık açıklamalarda bulunuyor. Alzheimer hastalığının başlamadan önce 7 yıllık balayı dönemi olduğunu belirten uzmanlar, kişinin bu süreçte olduğunu 4 belirtiyle anlayabileceğini vurguluyor.

İşte uzmanların sıklıkla bahsettiği o 4 belirti:

Sürekli aynı şeyi tekrarlamak: Bu, kişinin daha önce yönelttiği bir soruyu yeniden sorması da olabilir, daha önce bahsettiği bir şeyi tekrar anlatması da…

Eşyalarını kaybetmesi: Koyduğu eşyaların yerini bulmakta zorlanıyor ve onları sık sık kaybediyorsa,

İsimleri çok hızlı unutmak: Bu birçoğumuzun başına gelebilir. Fakat giderek daha bir ciddi hal alıyorsa göz ardı edilmemesi gereklidir.

Bu sorunların sıklıkla yaşandığı vakit: Bu 3 belirti günbatımından sonra daha belirgin hale geliyorsa önemli bir sorunun habercisi olabilir. Uzmanlar, hastaların mutlaka bir nöroloğa görünmesini tavsiye ediyor.

Kişinin daha önce bulunduğu yerlerde kaybolması,

Unutkanlık,

Konuşma ve dil becerilerine dair problemler,

Bilinç bulanıklığı,

Saldırgan bir tutum sergileme,

Kişinin çevresinden olağandışı taleplerde bulunması,

Halisünasyon ve sanrılar,

Motivasyon kaybı,

Çevredekilere karşı şüphe ile yaklaşma,

Günlük aktiviteleri yardım almadan yapamama,

Depresyon ve kaygı,

Kişinin hatırlayamadığı olayları inkar etmesi.

Alzheimer hastalığında bu 4 belirtiye dikkat!