Boğaz ağrısına hızlı ve kesin çözüm!

Boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl yatıştırabilirsiniz? İşte, etkili uzman tavsiyeleri!

Boğaz ağrısına hızlı ve kesin çözüm!

Boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl yatıştırabilirsiniz? İşte, etkili uzman tavsiyeleri!

İşte boğaz ağrısını ve boğazdaki kaşınmayı hafifletecek ve iyileşmeye giden yolu hızlandıracak doğal çareler…

Boğazınızda hissettiğiniz ağrı yemek yemeyi veya içmeyi zorlaştırabilir ancak ağrıyı dindirmeye yardımcı olmak için yiyip içebileceğiniz birkaç farklı şey vardır.

Sıvılar

Bol miktarda sıvı içmek ve mümkün olduğu kadar susuz kalmamak boğazınızı temiz ve rahat tutacaktır. Sıcak içecekler ayrıca boğazı yumuşatmaya, su kaybını önlemeye ve hatta tıkanıklığı hafifletmeye soğuk içeceklerden biraz daha fazla yardımcı olabilir.

Çay

Su içmekten bıktınız mı? Sıcak bir fincan bitki çayı, boğaz ağrısını anında yatıştırıcı bir rahatlama sağlayabilir. Dahası, siyah, beyaz veya yeşil yapraklardan yapılan bitkisel olmayan çaylar, bağışıklığı güçlendirdiği ve enfeksiyonu önlediği düşünülen antioksidanlar içerir.

Ekstra bir destek için, C vitamini içeren ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirebilen bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Ek faydalar için biraz bal da ekleyebilirsiniz.

Bir Kaşık Bal

Çayınıza bal katabileceğiniz gibi bir kaşık dolusu da tüketebilirsiniz. Boğaz ağrısını hafifletmek söz konusu olduğunda ihtiyacınız olan tek ilaç bir kaşık bal olabilir. Balın kalın, şurupsu dokusu yalnızca boğazınızı kaplayıp rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Ancak bebek botulizmi vakalarıyla bağlantılı olduğu için bir yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir.

Tavuk çorbası

Soğuk algınlığına karşı asırlık bir ev ilacı olan tavuk çorbası da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Uzmanlar, "Et suyu içindeki sodyum, antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir ve iyi hissettirebilir" diyor.

Hasta olduğunuzda çorbanın ek bir faydası daha vardır: Şişmiş veya çok ağrılı bir boğazda yemek yemek acı verici ve zor olabilir, bu nedenle bir miktar sıvı gıdayı yudumlamak, enfeksiyonunuzla savaşmak için ihtiyacınız olan besinleri almanızı sağlayacaktır.

Buz

Buz parçalarını veya buzlu şekerleri emmek boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Mağazadan dondurma satın alabilir veya hatta kendiniz yapabilirsiniz. O öfkeli boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilirler.

Tuzlu Su 

Günde birkaç kez ılık tuzlu suyla gargara yapmak boğazdaki şişliği azaltabilir ve mukusu gevşeterek tahriş edici maddelerin veya bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak suda eritin. (Tuzlu tadı çok hoş değilse, karışımı biraz tatlandırmak için az miktarda bal ekleyin.) Daha sonra başınızı geriye doğru eğin, yaklaşık 30 saniye boyunca gargara yapın ve ardından suyu tükürün.

Boğaz ağrısına hızlı ve kesin çözüm!