Bu kış soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz devam mı ediyor? İşte sebebi

Bu kış soğuk algınlığı veya grip semptomlarınız devam etti mi? Doktorlar nedenini açıklıyor…

Bu kış soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz devam mı ediyor? İşte sebebi

Bu kış soğuk algınlığı veya grip semptomlarınız devam etti mi? Doktorlar nedenini açıklıyor…

Doktorlar solunum semptomlarının haftalarca sürmesinin normal olduğunu söylüyor ancak insanların bu kış daha ciddi hastalık veya arka arkaya enfeksiyonlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek olabilir.

Semptomların devam etmesi veya tekrarlaması normaldir

Bu kış yaygın bir şikayet: Solunum yolu hastalığına yakalandıktan sonra, bazı insanlar diğer semptomların geçmesine rağmen devam eden öksürük veya burun akıntısından kurtulamadıklarını düşünüyorlar. Veya iyileşmeye başlarlar ve bir veya iki hafta sonra semptomların geri geldiğini görürler.

Doktorlar olayların gidişatının olağandışı olmadığını ancak bu yıl daha belirgin olabileceğini söylüyor.

Kovid, grip ve solunum sinsityal virüsü geniş çapta dolaşıyor. 16 Aralık itibarıyla, grip nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı son dört hafta içinde neredeyse %200 arttı. Mevcut en son verilere göre, 9 Aralık'ta sona eren dört haftalık dönemde Kovid nedeniyle hastaneye yatışlar yaklaşık %40 arttı.

Bazı kişilerin semptomlarının neden haftalarca veya aylarca devam edebildiği konusunda uzmanlar şöyle bir açıklama yapıyor.

Uzmanlar, pek çok kişinin bu kış solunum yolu hastalıklarına karşı daha duyarlı olduğunu, çünkü yakın zamanda enfeksiyon kapmadıklarını veya aşı yaptırmadıklarını söyledi. Diğerleri, kalıcı semptomlarla karıştırdıkları arka arkaya enfeksiyonlara yakalanmış olabilir.

Ayrıca, birçok yaygın virüsün yaygın olarak yayılmadığı salgının ardından, bazı insanların standart bir solunum yolu hastalığından sonra semptomların ne kadar uzun süre devam edebileceğini unutmuş olması da muhtemeldir.

Uzmanlar, "Tam olarak iyileşmek iki hafta veya daha uzun sürebilir" diyor.

Maskeleme ve izolasyon, pandemi sırasında birçok virüsün yayılmasını yavaşlattığından, bazı insanlar son birkaç yılda gribe eskisi kadar maruz kalmadı. Bu, doktorların "dokunulmazlık borcu" olarak adlandırdığı duruma yol açabilir; bağışıklığın azalması, bu da insanları enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir.

Doktorlar, aşı kaynaklı koruma eksikliğinin insanları daha ciddi hastalıklara yatkın hale getirebileceğini ve iyileşmeyi zorlaştırabileceğini söyledi.

Arka arkaya iki enfeksiyon

Doktorlar, bu yıl Kovid, grip ve solunum yolları virüsü aynı anda yaygınlaştığı ikinci yıl olduğundan, önceki kışlara göre daha fazla hastalanma fırsatının olabileceğini söyledi.

Uzmanlar, "Kış boyunca birçok farklı virüse maruz kalmak ve farklı solunum yolu enfeksiyonu nöbetleri geçirmek tamamen mümkün. Aynı anda birden fazla virüsün bulaşması da mümkün. Kış boyunca birçok farklı virüse maruz kalmak ve farklı solunum yolu enfeksiyonu nöbetleri geçirmek tamamen mümkün" diyor.

Doktorlar, birkaç hafta boyunca hasta hissetmenin de oldukça yaygın olduğunu belirtti.

Bu kış soğuk algınlığı veya grip belirtileriniz devam mı ediyor? İşte sebebi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?