Canan Karatay'dan uyarı! İki besinden asla vazgeçmeyin

Prof. Dr. Karatay, mucizevi iki besinden bahsetti. Mutlaka tüketin dedi!

Canan Karatay'dan uyarı! İki besinden asla vazgeçmeyin

Prof. Dr. Canan Karatay, ekmeğin sağlığa olan zararlarına vurgu yaparak, alternatif olarak önerdiği iki besin hakkında önemli bilgiler veriyor. Zeytinin içerdiği E vitamini ve tekli doymamış yağ asitlerinin serbest radikalleri nötralize ederek kolon kanseri riskini azaltmada kilit bir rol oynadığını belirtiyor.

Ceviz tüketiminin özellikle kilo verme sürecinde yardımcı olabileceğini ifade eden Karatay, bu lif içerikli besinin uzun süre tokluk hissiyatı sağlayarak tatlı krizlerini önlediğini belirtiyor. Cevizin içerdiği omega-3 ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurguluyor. Tüketiminin önerildiği, özellikle sonbahar aylarında taze cevizin kabızlık problemlerine iyi geldiğine dikkat çekiliyor. Zeytin ise mide rahatsızlıklarını gidermede etkili olduğu ve cilt kusurları için faydalı bir seçenek olduğu belirtiliyor.

Enerjiyi yükselten ve depolayan cevizin B grubu vitaminleri açısından zengin olduğuna değiniliyor. Şeker ihtiyacı ve enerji eksikliğini gidermek için ceviz tüketiminin önerildiği ve ara öğünlerde yoğurt ile karıştırılmasının bir seçenek olduğu belirtiliyor. Zeytinyağı da bu besinler arasında yer alarak mide asidini azaltarak ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarının gelişmesini önlemede yardımcı olabileceği ifade ediliyor. Cevizin hafızayı güçlendirdiği, depresyona karşı koruma sağladığı biliniyor. Bunlara ek olarak  sperm kalitesini artırabileceği, kansere karşı etkili olduğu, kilo kontrolüne yardımcı olduğu, kemik sağlığını koruduğu ve uykuyu düzenleyebileceği belirtilen faydaları da bulunuyor. Aşırı tüketimi ise böbrek taşına ve alerjik bünyeler için riskli olabileceğine dikkat çekiliyor.

Canan Karatay'dan uyarı! İki besinden asla vazgeçmeyin