Dakikalar içinde rahatlatıyor: En etkili anksiyete egzersizleri!

Bu egzersizler anksiyete atakları konusunda rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Dakikalar içinde rahatlatıyor: En etkili anksiyete egzersizleri!

Kaygı, strese karşı tipik bir insan tepkisidir. Ancak çok fazla kaygı, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenin önüne geçebilir. Anksiyete durumunda, rahatlamak için istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde aşağıdaki egzersizlerden birini veya birkaçını deneyin. Amaç, hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olabilecek egzersizler yapmaktır.

İşte, en etkili anksiyete egzersizleri:

1. Nefes alarak rahatlayın

Kaygılı hissettiğinizde kalp atış hızınızın ve nefesinizin biraz daha hızlandığını fark edebilirsiniz. Ayrıca terlemeye başlayabilir ve başınız dönebilir veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Kaygılı olduğunuzda nefesinizi kontrol altına almak hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatabilir.

Endişeli olduğunuzda nefesinizi kontrol altına almak için şu adımları izleyin:

Sessiz ve rahat bir yere oturun. Ellerinizden birini göğsünüzün üzerine, diğerini karnınızın üzerine koyun. Derin nefes aldığınızda mideniz göğsünüzden daha fazla hareket etmelidir.

Burnunuzdan yavaş ve düzenli bir nefes alın. Nefes alırken ellerinizi izleyin ve hissedin. Göğsünüzün üzerindeki el hareketsiz kalmalı, karnınızdaki el ise hafifçe hareket etmelidir.

Ağzınızdan yavaşça nefes verin.

Bu işlemi en az 10 kez veya endişenizin azaldığını hissedene kadar tekrarlayın.

2. Hayalinizde canlandırarak rahatlayın

Hiç “mutlu yerinizi bulmak” ifadesini duydunuz mu? Sizi rahat hissettiren bir yerin zihinsel resmini çizmek aslında beyninizi ve vücudunuzu sakinleştirebilir.

3. Kaslarınızı gevşetin

Kaygılı hissettiğinizde kaslarınızda gerginlik fark edebilirsiniz.

Kaygı anlarında kas gerginliğinizi hızlı bir şekilde hafifletmek için:

Sessiz ve rahat bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Burnunuzdan yavaşça nefes alın ve ağzınızdan verin.

Sıkı bir yumruk yapmak için elinizi kullanın. Yumruğunuzu iyice sıkın.

Sıktığınız yumruğunuzu birkaç saniye tutun. Elinizde hissettiğiniz tüm gerilime dikkat edin.

Parmaklarınızı yavaşça açın ve nasıl hissettiğinizin farkına varın. Elinizden bir gerginlik hissinin çıktığını fark edebilirsiniz. Sonunda eliniz daha hafif ve daha rahat hissedecektir.

Vücudunuzdaki elleriniz, bacaklarınız, omuzlarınız veya ayaklarınızdaki çeşitli kas gruplarını germeye ve ardından serbest bırakmaya devam edin.

4. Sayarak rahatlayın

Saymak kaygınızı hafifletmenin basit bir yoludur. Kaygının üzerinize çöktüğünü hissettiğinizde, oturacak sessiz ve rahat bir yer bulun. Gözlerinizi kapatın ve yavaşça 10'a kadar sayın. Gerekirse tekrarlayın ve 20'ye veya daha yüksek bir sayıya kadar sayın. Endişenizin azaldığını hissedene kadar saymaya devam edin.

Son tavsiyeler;

Anda kalın ve anı yaşayın. Geçmişi ve geleceği daha az düşünün.

Düşüncelerinizi bölerek rahatlayın. Yani her şeyi bir seferde değil, güne yayarak kafanızda kurmaya çalışın.

Dakikalar içinde rahatlatıyor: En etkili anksiyete egzersizleri!