Depresyondan kurtulamıyorsanız bu 7 öneriye kulak verin

Depresyon ile başa çıkmak bazı durumlarda çok zordur. Geçmeyen depresyon belirtileriniz varsa, uzmanların önerdiği 7 öneriye kulak verebilirsiniz…

Depresyondan kurtulamıyorsanız bu 7 öneriye kulak verin

Depresyon ile başa çıkmak bazı durumlarda çok zordur. Geçmeyen depresyon belirtileriniz varsa, uzmanların önerdiği 7 öneriye kulak verebilirsiniz…

Pek çok kişi, depresyon tedavilerinin (psikoterapi veya ilaç tedavisi gibi) semptomlarını hafifletmediğini belirtiyor. Bazen bunun nedeni, depresif belirtileri taklit edebilen altta yatan bir fiziksel sağlık sorunudur.

Kanıta dayalı bir tedaviye rağmen depresyonunuz devam ediyorsa, ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli seçenekler vardır.

İşte, depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacak 7 öneri…

1. Fiziksel Olarak Hareketli Kalın

Uzmanlara göre ruh hali, enerji ve zihin sağlığı, fiziksel sağlıkla yakından bağlantılıdır ve tanımlanabilir bir fiziksel hastalık depresyonunuzun nedeni olabilir. Fiziksel hastalığınız için doktorunuzla görüşüp bir tedavi planına başlayabilir ve daha aktif kalarak beden-ruh arasındaki dengeyi kurabilirsiniz.

2. Diyetinizde Değişiklik Yapmayı Deneyin

Çok sayıda araştırma, yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin depresyon üzerinde ciddi etkileri olabileceğini doğrulamıştır.

3. Davranışsal Aktivasyonu Deneyin

Depresyonun en etkili tedavilerinden biri, davranışsal aktivasyon olarak bilinen ve bir tür bilişsel davranışçı terapidir.

Birçok çalışma bunun son derece etkili olabileceğini bulmuştur; 26 çalışmanın bir meta-analizi, davranışsal aktivasyonun en az antidepresan ilaç kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır. Tedavi, kademeli olarak ödül, zevk ve başarı duygusu getiren daha fazla aktivite yapmayı içerir.

4. Antidepresan Kullanımı Konusunda Doktorunuzla Konuşun

Depresyon için ilaç kullanıyorsanız ve bu ilaç sizi yeterince rahatlatmadıysa, ilaç değişikliği konusunda doktorunuzla konuşmayı düşünün. Kullanmakta olduğunuz ilacın farklı bir dozunu veya tamamen farklı bir ilacı reçete edebilirler. Araştırmalar, bir antidepresanın işe yaramamasına rağmen farklı bir ilacın işe yarayabileceğini gösteriyor.

5. Farkındalık Temelli Bilişsel Terapiye Bakın

Meditasyon ve diğer farkındalık uygulamaları zihni rahatlatmak ve susturmaktan daha fazlası için faydalıdır. Öncü araştırmalar, BDT, meditasyon ve farkındalığı birleştiren bir psikoterapi türü olan farkındalık temelli bilişsel terapinin (MBCT), depresyonu diğer tedavilere yanıt vermeyen birçok insan için rahatlama sağlayabileceğini buldu.

6. Transkraniyal Manyetik Stimülasyonu Biraz Düşünün

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), kafa derisine, kafatası yoluyla beynin depresyonla ilgili olduğuna inanılan bölgelerine manyetik enerji darbeleri ileten bir cihazın yerleştirilmesini içerir.

​ 7. Bir Ketamin Kliniği Bulmayı Düşünün

Depresyon için en umut verici yeni tedavilerden biri ketamin tedavisidir. Ketamin, psychedelic deneyimler ve halüsinasyonlar üretebilen bir anesteziktir. Ketamin terapisi ("ketamin destekli terapi" olarak da bilinir), TRD gibi durumlar için düşük dozda ketamin kullanan ve bir psikoterapistle yapılan seanslarla birleştirilebilen bir zihinsel sağlık tedavisidir.

Depresyondan kurtulamıyorsanız bu 7 öneriye kulak verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?