Dopamin Detoksu Nedir? Sağlığa Katkısı Nedir?

Son zamanlarda belki adını duymuşsunuzdur: Dopamin detoksu nedir? Dopamin detoksu nasıl yapılıyor, ne işe yarıyor? Sizi gerçekten daha sağlıklı hale getirebilir mi?

Dopamin Detoksu Nedir? Sağlığa Katkısı Nedir?

Son zamanlarda belki adını duymuşsunuzdur: Dopamin detoksu nedir? Dopamin detoksu nasıl yapılıyor, ne işe yarıyor? Sizi gerçekten daha sağlıklı hale getirebilir mi?

Detokslar günümüz sağlıklı yaşam kültürünün temelini oluşturur. Daha sağlıklı bir bağırsak mı istiyorsunuz? Diyetinizi detokslayın. Daha az kaygı mı? Dijital detoks yapın.

Ancak şimdi, ortak bir hormon olan dopamini içeren başka bir detoks türü, sosyal medyada tartışma yaratıyor ve takipçileri hayat değiştirecek sonuçlar vaat ediyor.

Dopamin detoksu veya dopamin orucu yapmak, yemekten sekse ve hatta sosyalleşmeye kadar zevk verici sayılabilecek neredeyse her şeyden uzak durmayı içerir. Savunucuları, bunu yapmanın, başta düşük motivasyon ve odaklanma eksikliği olmak üzere çok çeşitli modern rahatsızlıkları tedavi edeceğini söylüyor.

Dopamin Detoksu Nedir?

Hayatınızda keyifli olmasına rağmen daha az zaman almasını istediğiniz bir davranışınız olabilir. Belki sosyal medyada gezinmek, televizyon izlemek, alışveriş yapmak ya da çok fazla abur cubur yemek olabilir. Ama öyle görünüyor ki ne yaparsanız yapın kendinizi aynı davranışa dönerken buluyorsunuz. Kendinize bu sefer daha sağlıklı besleneceğinizi söylüyorsunuz ve bir bakıyorsunuz, elinizde bir kurabiye var.

Dopamin orucunun sosyal medya versiyonu, bu istenmeyen davranışlar için varsayımsal bir açıklama ve çözüm önermektedir. Teori şu şekildedir: Dopamin, heyecan verici veya keyifli bir şey yaptığımızda beynimizin salgıladığı bir ödül ve zevk kimyasalıdır. 

Ancak modern yaşam, dopamini tetikleyen uyaranlar ile doludur. Bu, beynimizin her zaman dopaminle dolu olduğu ve mutlu hissetmek için giderek daha yüksek dozda dopamine ihtiyaç duyduğumuz anlamına gelir. 

İşte bu yüzden o kurabiyeye karşı koyamazsınız ya da video oyunları oynayarak saatlerce uykunuzu kaybedersiniz: Düşük maliyetli, yüksek ödüllendirici dopamin kaynaklarına bağımlısınız.

Teoriye göre, eğer bu aşırı uyarıcı faaliyetleri ve cihazları hayatınızdan çıkarırsanız, beyniniz normal, temel dopamin düzeyine geri dönecektir. Oraya vardığınızda kendinizi daha mutlu hissedecek, işteki başarı veya egzersiz gibi şeylerden daha büyük bir ödül duygusu deneyimleyecek ve üretkenliğinizde ve odaklanma yeteneğinizde artış göreceksiniz.

Tıp uzmanlarına göre bu teorideki sorun beyin ve dopaminin bu şekilde çalışmamasıdır. Ancak dopamin orucu konseptinin tam bir saçmalık mı yoksa sadece yanlış anlaşılan ama potansiyel olarak faydalı bir psikolojik araç mı olduğu konusunda kararsızlar.

Dopamin Detoksunu Kimler Denemeli (ve Kaçınmalı)?

İnsanların dopamin orucu yoluyla ulaşmaya çalıştığı ilke ve fikirlerin çoğu, önemli insani ihtiyaçlardır. Dopamin orucu geçici bir etki yaratır ve sonuçları bağımlılık yaratırsa ağır hasarlar verebilir. En iyisi insanları bu konuda eğitmektir, diyor uzmanlar.

Dopamin Detoksu Nedir? Sağlığa Katkısı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?