Erken grip belirtileri nelerdir? Evde grip nasıl geçer?

Erken grip belirtileri, kişinin virüsle enfekte olmasından birkaç gün sonra görülmeye başlar. Ateş ve öksürük her zaman ilk belirtiler olmayabilir. İşte konu hakkında merak edilen tüm bilgiler!

Erken grip belirtileri nelerdir? Evde grip nasıl geçer?

Erken grip belirtileri, kişinin virüsle enfekte olmasından birkaç gün sonra görülmeye başlar. Ateş ve öksürük her zaman ilk belirtiler olmayabilir. İşte konu hakkında merak edilen tüm bilgiler!

Gribe yakalanırsanız evde ne yapabilirsiniz? 

Erken grip belirtileri aniden, genellikle grip virüsüne maruz kaldıktan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkabilir ve ateşi de içerebilir.

Ateşin sıklıkla yaygın bir grip belirtisi olduğu düşünülse de, gribe yakalanan herkesin ateşi düşmez.

Ateşe ek olarak yaygın erken grip belirtileri şunları içerir:

 • Titreme
 • Vücut ağrıları ve ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Rinit – tıkalı, burun akıntısı ve hapşırma
 • Kusma ve ishal (çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülür)

Erken grip belirtileri kolaylıkla soğuk algınlığıyla karıştırılabilir, ancak soğuk algınlığı belirtileri yavaş yavaş ortaya çıksa da grip genellikle sizi hızlı bir şekilde etkiler.

Grip belirtileri tek başına teşhis için yeterli değildir ve COVID-19 belirtileriyle büyük oranda örtüşebilir. Gıda ve İlaç İdaresi bu yılın başlarında grip ve Kovid-19 için evde reçetesiz satılan bir testi onayladı. Numune almak için burun deliğinden hafif bir çubukla alınan mevcut ev tipi COVID-19 testleriyle hemen hemen aynı şekilde çalışır ve size yaklaşık yarım saat içinde sonuç verebilir.

Test influenza A, influenza B ve COVİD-19'u tespit edebiliyor

Uzmanlar, "Birçok kişi için mevsimsel grip, tıbbi yardım almaya gerek kalmadan gelip gidebilir" diyor. "Ancak birçok kişi için durum çok ciddi olabilir ve ciddi grip komplikasyonları riski altında olanlara antiviral bir ilaç yazabiliriz."

Grip olursanız ne yapmalısınız?

Grip bulaşıcıdır ve bazı kişilerde ölümcül olabilir. Yaşlı insanlar, küçük çocuklar ve belirli sağlık sorunları olan kişiler ciddi hastalıklara yakalanabilir. Gribe yakalandıysanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Evde kalın ve dinlenin.
 • Evinizde hasta olmayan kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Dehidrasyonu önlemek için bol su için.
 • Ateş, öksürük ve diğer semptomları tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçları kullanın.

Yüksek ateş de dahil olmak üzere ciddi semptomlar geliştirirseniz, hamileyseniz veya astım gibi sizi komplikasyon açısından daha yüksek riske sokan bir durumunuz varsa doktorunuzu arayın. Sağlık uzmanınız antiviral bir ilaç reçete edebilir.

Ateşiniz varsa, ateşiniz düştükten sonra yaklaşık 24 saat boyunca grip virüsünü yaymaya devam edebilirsiniz. Ateşiniz düştükten sonra ateş düşürücü ilaçlar almadan bir gün daha evde kalın.

Grip aşısını yaptırmadıysanız kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için muhtemelen çok geç değil. Grip mevsimi sonbahardan ilkbahara kadar sürer ve grip aşısı yaklaşık iki hafta sonra etkisini gösterir. Mart başı olsa bile aşının korumasından yararlanabilirsiniz.

Aşı, grip virüsünden hastalanmanızı her zaman engellemez, ancak belirtilerinizi azaltmada veya yakalanırsanız grip komplikasyonları geliştirmenizi önlemede çok etkilidir.

Erken grip belirtileri nelerdir? Evde grip nasıl geçer?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?