Her gün çay içerek diyabet önlenebilir mi? Kan şekerini yönetmek için...

Yeni bir çalışma, sonradan fermente edilmiş siyah çayın diyabet riskini azaltabileceğini söylüyor. Peki, her gün koyu çay içerek kan şekeri seviyelerini dengede tutmak mümkün mü?

Her gün çay içerek diyabet önlenebilir mi? Kan şekerini yönetmek için...

Yeni bir çalışma, günlük bir fincan koyu çayın sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumayı kolaylaştırabileceğini ve diyabet geliştirme riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Çin'deki araştırmacılar, hiç çay içmeyen ya da yalnızca bir tür çay tüketen 1.923 yetişkin için vücudun şekeri ne kadar iyi işleyebildiğini gösteren diyabet teşhisleri, kan şekeri düzeyleri ve laboratuvar testleriyle ilgili verileri inceledi.

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Diyabet Çalışmaları Derneği (EASD) Yıllık Toplantısında sunulan çalışma bulgularına göre, genel olarak, her gün çay içen kişilerin diyabet hastası olma olasılığı, hiç çay içmeyen katılımcılara göre yüzde 28 daha azdı. 

Ayrıca her gün çay içenlerin, kan şekeri düzeyleri biraz yükseldiğinde ancak tam diyabet tanısı için yeterince yüksek olmadığında gelişen bir durum olan prediyabet geçirme olasılığı da yüzde 15 daha azdı.

Diyabetin Önlenmesinde Hangi Çay Türü En İyisidir?

Bilim insanları insanların özellikle ne tür çay içtiğine baktıklarında, koyu çayın diyabet riski üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu, bu durumun olasılığını yüzde 47 oranında azalttığını ve prediyabet olasılığını da yüzde 53 oranında azalttığını buldular.

Koyu çay, azalan insülin direnciyle direkt ilişkilidir. Her gün çay içmek, glisemik kontrol için faydalıdır ve koyu çay içenlerde prediyabet ve diyabet riskinin azalmasına katkıda bulunur.

Her gün çay içenlerde idrarla glikoz atılımı, hiç çay içmeyenlere göre önemli ölçüde daha iyiydi.

Her gün çay içerek diyabet önlenebilir mi? Kan şekerini yönetmek için...