Her Gün Kuruyemiş Tüketmeniz İçin 10 Neden

Kuruyemiş faydaları saymakla bitmez. Peki, her gün bir avuç kuruyemiş tüketmek nelere iyi geliyor? İşte, 10 mucizevi faydası!

Her Gün Kuruyemiş Tüketmeniz İçin 10 Neden

Kuruyemiş faydaları saymakla bitmez. Peki, her gün bir avuç kuruyemiş tüketmek nelere iyi geliyor? İşte, 10 mucizevi faydası!

Kuruyemişler en popüler süper besin gruplarından biridir. İşte bunları hemen günlük beslenmenize eklemeniz için 10 neden!

KURUYEMİŞ FAYDALARI NELERDİR?

1. Besinlerle doludur

Daha önce de tartışıldığı gibi, bu, diyetinize fındık eklemenizin ana nedenlerinden biridir. Vücudumuzun düzgün işleyişini kolaylaştıran vitaminler, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, protein, lif ve diğer çeşitli besinlerle doludurlar.

2. Vücudun besinleri emmesine yardımcı olur

Kuruyemişler sağlıklı yağlar açısından zengindir. Bu genellikle onlara kötü bir itibar kazandırır ve kilo verme diyetine uygun görünmemelerine neden olabilir. Ancak sağlıklı yağların tüketilmesi vücudumuz için çok önemlidir. Sağlıklı doymamış yağlar vücudumuzun tükettiğimiz vitaminleri ve diğer besin maddelerini emmesine yardımcı olur.

3. Antioksidanlar açısından zengin

Kuruyemiş faydaları denince bunu es geçmek olmaz, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Antioksidanlar vücudumuzdaki çeşitli toksinlerin atılmasına yardımcı olan bileşenlerdir. Antioksidanlar, vücudumuzu daha da güçlendiren dış radikallerin sistemimizden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

4. Sindirime yardımcı olur

Kurutulmuş meyveler sindirimimizi iyileştirir. Fındık, bağırsak sağlığı zayıf olan kişilerin beslenmesine mükemmel bir katkı olarak kabul edilir. Lif bakımından zengindirler. Lif, yiyeceklerimizin sindirim sistemimizde hareketini önemli ölçüde kolaylaştırır.

5. Kaliteli uyku sağlar

Badem ve ceviz gibi kuruyemişler, yatmadan önce acıktığınızda harika bir akşam yemeği sonrası atıştırmalık görevi görür. Fındık yemek birçok mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur. Serotonin gibi mutluluk hormonlarının uyku kalitesini arttırdığı kanıtlanmıştır.

6. Kalp sağlığını iyileştirir

Fındıkların kalpteki çeşitli fonksiyonları iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Kan dolaşımını ve diğer birçok faktörü iyileştirmeye yardımcı olurlar. Buna ek olarak birçok çalışma, günlük olarak fındık tüketmenin kronik kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltabileceğini buldu. Ayrıca kalp krizi geçirme olasılığınızı da azaltabilirler.

7. Kilo vermeye yardımcı olur

Yaygın inanışın aksine, eğer biri kilo vermek istiyorsa kuruyemişler diyete harika bir katkıdır. Metabolizmayı hızlandıran protein açısından zengindirler. Ayrıca sağlıksız atıştırmalıklara harika bir alternatiftirler ve sizi daha uzun süre tok tutarlar.

8. Kolesterolü düşürür

Yemişlerin vücudumuzdaki 'kötü' kolesterol seviyelerini azalttığı kanıtlanmıştır. Aslında fındıklar kötü kolesterolün vücutta emilimini de engelleyebilir. İstekleri ve sağlıksız atıştırmaları azaltırlar. Bu, sağlıksız, kötü kolesterol açısından zengin gıdalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

9. Çok yönlü

Her gün aynı yiyecekleri yemek sıkıcı olabilir. Pek çok sağlıklı gıdanın aksine kuruyemişler çok yönlüdür. Olduğu gibi tüketilebildiği gibi, süt haline getirilerek, garnitür olarak da servis edilebilmektedir. Bu onları kişinin diyetine dahil etmeyi çok kolaylaştırır.

10. Bağışıklığı artırır

Kuruyemişlerdeki besin maddeleri ve antioksidanların bolluğu onları mükemmel bir bağışıklık güçlendirici yapar. Kuruyemişler dış radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve hatta önceden var olan hastalıkların iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Her Gün Kuruyemiş Tüketmeniz İçin 10 Neden