Huzursuz bacak sendromu olanlar için 8 egzersiz tüyosu

Huzursuz bacak sendromunuz var ve egzersiz yaparken bu sebepten zorlanıyor musunuz? İşte, ağrısız ve daha kolay egzersiz yapabilmeniz için 8 ipucu!

Huzursuz bacak sendromu olanlar için 8 egzersiz tüyosu

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızda rahatsız edici hislere ve onları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olan nörolojik bir hastalıktır. Belirtiler ne yazık ki günün ilerleyen saatlerinde ve gece uyumaya çalıştığınızda kötüleşme eğilimindedir. Doktorlar buna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmese de, orta düzeyde egzersiz ve esnemenin semptomları hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Huzursuz bacak sendromu olan kişilere egzersiz önerilmektedir. İşte bu kişiler için 8 etkili egzersiz tüyosu!

1. Bir Rutine Bağlı Kalın

Egzersiz rutininizi sabitleyin ve bu düzene sadık kalın. Hangi egzersizi ne kadar ve nasıl yapıyorsanız, hafif ve orta tempoda aynı şekilde düzenli olarak ona devam edin.

2. Yatmadan Önce Ağır Egzersizlerden Kaçının

Egzersiz yapmak, huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletir. Fakat asla akşam ve özellikle yatmaya yakın gece saatlerinde egzersiz yapılmamalıdır.

3. Egzersiz Yaparken Varis Çorabı Giyin

Çoraplar, kanı bacaklarınızdaki damarlardan dışarı pompalamak ve orada birikmesini önlemek için kaslarınızla birlikte çalışır. Kan birikmesi semptomlarınızı artıracaktır.

4. Orta Derecede Egzersizleri Seçin

Özellikle yatmadan hemen önce yoğun egzersiz HBS semptomlarını kötüleştirebilirken, araştırmalar gün içinde orta veya hafif egzersiz programlarının semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yürüyüş ve hafif koşu, yüzme gibi egzersizler yeterlidir.

5. Egzersiz Rutininize Alt Vücut Esnetmelerini Dahil Edin

Sizin için en iyi olanı görmek için farklı esneme hareketleri denemeniz önerilir. Dikkat edilmesi gereken bazı alanlar arasında kalçalar, baldırlar ve ön uyluk yer alır.

6. Egzersizi Günlük Bir Alışkanlık Haline Getirin

Huzursuz bacak sendromu olan çoğu insanın her gün en az 30 ila 60 dakika orta düzeyde egzersiz yapmayı hedeflemesi gerekiyor.

7. Vücudunuzu Dinleyin

Vücudunuza dikkat edin ve eklemlerinizi incitecek aktivitelerden kaçının çünkü bu rahatsızlığınızı şiddetlendirebilir. Ağrı, nefes almada zorluk veya göğüste baskı hissederseniz egzersizi bırakın ve doktorunuza görünün.

8. Masaj Yaptırın

Teknik olarak egzersiz olmasa da Huzursuz bacak sendromu semptomlarını iyileştirmenin başka bir yolu da baldır kaslarınıza masaj yapmaktır.

Huzursuz bacak sendromu olanlar için 8 egzersiz tüyosu