İşlenmiş gıdaları yediğimizde vücudumuza ne olur?

İşlenmiş gıdalar zararları ve sağlığa yan etkileri ile öne çıkıyor.

İşlenmiş gıdaları yediğimizde vücudumuza ne olur?

Market rafları işlenmiş gıdalarla dolu. Her ne kadar bir cipsin tatmin edici çıtırtısı gibi bir şey olmasa da işlenmiş gıdaların sağlığınız üzerinde bazı olumsuz etkileri olabileceği gerçeğine muhtemelen yabancı değilsiniz. Peki, işlenmiş gıdanın etkileri tam olarak nelerdir?

İşlenmiş Gıdaların Sağlığa Etkileri

İşlenmiş gıdaların tümü sağlığınızı olumsuz etkilemez. Ancak yüksek oranda işlenmiş ürünleri çok sık tüketmek zararlı olabilir. İşte işlenmiş gıdaların sağlığınız için potansiyel olarak kötü olmasının nedenleri!

1. Kilonuz Artabilir

İşlenmiş gıdalar, kalori bakımından yoğun olabildikleri için aşırı yeme ve kilo almayla ilişkilendirilmiştir.

2. Diyabet Riski Daha Yüksek Olabilir

Tip 2 diyabet, yaş ve genetik gibi çeşitli risk faktörlerini içeren karmaşık bir durumdur. Araştırmalar, kızarmış yiyecekler ve tatlılar açısından zengin diyetlerin insülin direnci ve tip 2 diyabet riskini artırabildiğini göstermektedir.

3. Kanser Riskiniz Artmış Olabilir

Doğrudan kansere neden olduğu gösterilen hiçbir bileşen veya ultra işlenmiş gıda olmamasına rağmen, 2019 yılında yapılan bir araştırma, yüksek düzeyde işlenmiş bir diyet, genel olarak artan ölüm riskiyle ilişkilendirilmiştir.

4. Kalp Sorunları Yaşayabilirsiniz

Aşırı işlenmiş yağlar ve soslar, etler, şekerli ürünler, işlenmiş içecekler ve tuzlu atıştırmalıkların kalp hastalıklarına yol açtığı gözlenmiştir.

Dahası;

İnme ve felç riskini artırır.

Ruh hali bozuklukları gelişebilir.

Beyin sağlığını tehlikeye atabilir.

Ömrü kısaltabilir.

İşlenmiş gıdaları yediğimizde vücudumuza ne olur?