Ispanağın kalbe, gözlere ve beyne 5 büyük faydası!

Ispanağın faydaları arasında birazdan sayacağımız 5 madde sağlık açısından oldukça kritik...

Ispanağın kalbe, gözlere ve beyne 5 büyük faydası!

Ispanağın faydaları arasında birazdan sayacağımız 5 madde sağlık açısından oldukça kritik...

Ispanak faydaları ile öne çıkan lezzetli bir sebzedir. Son dönemde yapılan araştırmalar bu besin dolu sebzenin; kalp, beyin ve göz sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte, ıspanağın bilinmeyen 5 büyük faydası!

1. Ispanak son derece besleyicidir

Ispanak sağlığınız için faydalı olan harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bir fincan çiğ ıspanak porsiyonu aşağıdaki besin maddelerini içerir:

  • Kalsiyum: 24,8 mg
  • Demir: 0,67 mg
  • Potasyum: 140 mg
  • C Vitamini: 7 mg
  • Sodyum: 19,8 mg

Ispanak ayrıca vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri olan az miktarda çinko, folat, A vitamini, K vitamini karoten, lutein ve zeaksantin içerir.

2. Ispanak beyin sağlığını destekler

Ispanak yemek beyin sağlığınız için faydalıdır çünkü A vitamini, lutein ve karoten gibi antioksidanlarla doludur. Antioksidan etkiler yaşlanmaya bağlı beyin hasarını geciktirebilir. Bu, bilişsel işlevlerin korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ıspanağın, depresyonu ve beyindeki yapısal ve işlevsel hasarı azaltmada anti-stres etkilerine dair kanıtlar da vardır.

3. Ispanak kan basıncını düşürebilir

Ispanak, kan akışını iyileştirebilen ve kan basıncını düşürebilen, doğal olarak oluşan kimyasal bileşikler olan zengin bir nitrat kaynağıdır. Ispanak vücudunuzdaki nitrik oksidin üretimini, etkisini ve işlevini artırabilir. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine ve genişlemesine yardımcı olur. Bu, kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

4. Ispanak göz sağlığını iyileştirebilir

Ispanak yüksek miktarda lutein ve zeaksantin içerir. Bu bitki bileşikleri, ultraviyole ışığın neden olduğu hasara karşı koruma sağlamaktan sorumlu oldukları gözde de bulunabilir. Yüksek konsantrasyonda lutein ve zeaksantin içeren gıdaların tüketilmesi, kronik göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

5. Ispanak anemi riskini azaltabilir

Anemi, vücudunuzun düzgün çalışması için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemediği bir durumdur. Bu durumun en yaygın nedeni demir eksikliğidir.

Ispanak, yalnızca anemi gelişme riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda kontrol altına alınmasına da yardımcı olan yüksek konsantrasyonda demir içerir.

Çocuklar, hamile kadınlar ve adet gören kadınların demir eksikliği anemisine yakalanma riski daha yüksektir; dolayısıyla bu kategorilere giren kişilere genellikle demir açısından zengin bir diyet önerilir.

Ispanağın kalbe, gözlere ve beyne 5 büyük faydası!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?