Mikro stres büyük sağlık sorunlarına neden olabilir

Çağın vebası 'mikro stres' büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor! Peki, mikro stres nedir, hangi sağlık sorunlarına yol açar? İşte, mikro stres ve etkilerini azaltmanın 3 etkili yöntemi!

Mikro stres büyük sağlık sorunlarına neden olabilir

Çağın vebası 'mikro stres' büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor! Peki, mikro stres nedir, hangi sağlık sorunlarına yol açar? İşte, mikro stres ve etkilerini azaltmanın 3 etkili yöntemi!

Hepimiz "mikro stres" yaşarız, bazılarımız diğerlerinden daha fazla: hayatımızın yolundaki tümsekler o kadar küçük ve kısadır ki onları zar zor fark ederiz. Doğum yapan eşinizi hastaneye götürmek, arabanızın bozulması veya önünüzdeki köprünün bir anda yok olduğunu görmek gibi makro stresler gibi değildir bunlar.

Ancak üç ABD'li araştırmacı, mikro streslerin tek başına zararsız görünse de kümülatif olarak enerjimizi tüketebileceği ve fiziksel ve duygusal sağlığımıza zarar verebileceği konusunda uyarıyor.

Harvard’da yapılan bir araştırmaya dayanan bir makalede, mikro stresi ve etkilerini azaltmanın yöntemleri açıklandı.

İşte, araştırmacıların mikro stresinizi kontrol altına almak için önerdiği üç yöntem:

1. Küçük şeylerle başlayın

Araştırmacılar, haftada bir küçük mikro stres etkenini ele alarak başlamanın en iyisi olduğunu söyledi. Örneğin, iş arkadaşlarınıza tam olarak güvenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, o hafta ne üzerinde çalıştığınız hakkında dostça sohbet edebilir ve işlerinin nasıl gittiğini sorabilirsiniz. Bu, güven oluşturmanıza ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

2. İlişkilerinizi yönetin

Araştırmadaki deneklerin çoğunun adlandırdığı başlıca mikro stres etkeni, aile veya arkadaşlarla "yorucu veya olumsuz etkileşimler" idi. Araştırmacılar, bu mikro stres etkenini ele almanın, bu insanlarla teması kesmek anlamına gelmediğini (çoğunlukla önlenemez), ancak etkileşimleri mikro stresi sınırlandıracak şekilde şekillendirmek anlamına geldiğini söylüyor.

Bir denek, Cumartesi veya Pazar günleri düzenli olarak ebeveynlerinin evine yapılan 2,5 saatlik ziyaretleri hatırladı; bu ziyaretler özellikle zamanın son dakikaya kadar belirsiz olması nedeniyle stresliydi. Çare, Cuma öğleden sonraları işten erken çıktıktan sonra annemle 1,5 saatlik bir öğle yemeğiydi. Bu, konunun hafta sonunu diğer önceliklere de açık tuttu.

3. 'Çok boyutlu' hayatı yaşayın

Araştırmacılar, gönüllü çalışma, yeni bir hobi ya da sosyal çevrenizi genişletmenin, hayatınıza boyutlar katmanın mikro stresin etkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Görüşülen en mutlu kişiler, mikro stres etkenlerini daha iyi bir perspektife oturtabiliyor ve önemsizlikleri daha iyi fark edebiliyorlardı; bunun büyük bir kısmı, iş ve ailelerinin dışında, kendileri için anlamlı faaliyetler içeren iki veya üç gruba ait olmalarıydı.

Bu aslında onları mikro strese karşı "aşıladı" ve kontrol edemeyecekleri şeylerin "üstüne çıkmalarına" yardımcı oldu.

Mikro stres büyük sağlık sorunlarına neden olabilir