Mutsuz ya da endişeli misiniz? Sebebi nasıl uyuduğunuz olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, yeterince uyumamak veya yetersiz uyumak, ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Mutsuz ya da endişeli misiniz? Sebebi nasıl uyuduğunuz olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, yeterince uyumamak veya yetersiz uyumak, ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

50 yıllık bir araştırmayı analiz eden yeni bir çalışmaya göre, yeterince uyumamak veya yetersiz uyumak, ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

"Uyku kaybının tüm biçimlerinin (toplam uyku yoksunluğu, kısmi uyku kaybı ve uyku bölünmesi) duygusal değişikliklere yol açtığı kanıtlandı. 

UYKU EKSİKLİĞİ, ENDİŞE (ANKSİYETE) VE MUTSUZLUK SEBEBİ

Duygusal olaylar yaşayan insanların, yeterince uykusunu alıp iyi dinlenmiş insanlardan daha farklı tepkiler verdikleri görüldü. 

Özellikle, vücudumuzdaki belirli duyguların yoğunluğunu hissettiğimizde daha az duygusal uyarılma hissettiğimizi bildirdiler; bu da genel olarak insanların uyku kaybından sonra daha sessiz duygusal tepkiler hissettiğini gösteriyor.

18 yaşın üzerindeki yetişkinlerin sağlıklı olabilmesi için geceleri en az yedi saat kesintisiz uykuya ihtiyacı var. Bu minimum seviyenin altına düştüğünde, sonuç çok ağır olabilir.

Çalışmalar, yetersiz uykuyu artan obezite, kalp hastalığı ve demans riskinin yanı sıra duygudurum bozuklukları ile ilişkilendirmiştir.

Dünyanın her yerinde, bireyler haftada en az 5 gece boyunca önerilen uyku miktarını nadiren alıyorlar.

Uyku sorunlarının anksiyete ve depresyon üzerindeki etkisi

Araştırmaya göre uyku kaybı, bilinen psikiyatrik veya fiziksel sağlık sorunları olmayan kişilerde bile anksiyete ve depresyon semptomlarını kötüleştiriyor.

Uzun süreli uyanıklık, daha aşırı depresif veya anksiyete belirtilerine neden oluyor. Kronik uykusuzluk, bireyin depresyon veya anksiyete gibi duygudurum bozuklukları geliştirme riskini artırabilir. Uyku eksikliği kaygı için daha da büyük bir risk faktörü olabilir.

Araştırma görevlisi, vücudun tek seferde 10 saniye veya daha uzun süre nefes almayı durdurabildiği obstrüktif uyku apnesinin de parçalanmış ve rahatsız edici bir uyku yaratabileceğini belirtti. Bu tür uyku bozukluğunun "psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişilerde daha sık görüldüğünü ve tedavi edilmesi gerektiğini" ekledi.

Kendinize uyumak için zaman ayırmanın, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak gibi önemli bir kişisel bakım eylemi olduğunu unutmayın.

Mutsuz ya da endişeli misiniz? Sebebi nasıl uyuduğunuz olabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?