Neden daha sık patates yemeliyiz? Patatesin sağlığa faydaları sizi çok şaşırtacak!

Patatesin sağlık açısından faydaları ve neden daha fazla patates yemeniz gerektiği haberimizin devamında yer alıyor.

Neden daha sık patates yemeliyiz? Patatesin sağlığa faydaları sizi çok şaşırtacak!

Patatesin sağlık açısından faydaları ve neden daha fazla patates yemeniz gerektiği haberimizin devamında yer alıyor.

Patates püresinden, elma dilimli peynirli patatese ve fast-food kızartma çeşitlerine kadar patatesler her yerdedir. Dünyada ve ülkemizde açık ara en popüler sebzelerinden biridir. Peki patatesler sağlığınız için iyi mi?

Patatesin sağlığa faydaları konusunda pek çok yanlış kanı var gibi görünüyor. Patates kök yumrularıdır ve nişastalı bir sebze olarak kabul edilir. Adından da anlaşılacağı gibi bu sebzeler diğerlerine göre daha fazla nişasta içerir. Bu fena değil. Bu, sebzenin daha fazla kalori ve genellikle daha az lif sağladığı anlamına gelir.

Nişasta, vücudumuzun enerji olarak kullanmak üzere glikoza dönüştürdüğü bir karbonhidrat türüdür. Bu nedenle, kalori eklemek veya öğününüzü tamamlamak için bir yiyecek seçeneği eklemek istiyorsanız nişastalı yiyecekler iyi bir besin kaynağı olabilir.

Pek çok kültürde yemeklerin yanında pirinç, makarna veya patates servis edilir. Bu seçimler kalori ekler ve aç ailelere “tokluk hissi” verir. Diğer nişastalı sebze türleri şunları içerir:

  • Mısır
  • Bezelye
  • Balkabağı
  • Tatlı patates ve patates
  • Fasulye ve mercimek

Patates, nişastanın yanı sıra vitaminler, mineraller ve lif de içerir. Antioksidan olan C vitamini açısından zengindirler. Patates, ilk zamanlarda hayat kurtaran bir besin kaynağıydı çünkü C vitamini iskorbütü önlüyordu. Patatesteki bir diğer önemli besin ise kalbimizin, kaslarımızın ve sinir sistemimizin çalışmasına yardımcı olan bir elektrolit olan potasyumdur. Patates kabuğu, sindirim sağlığı için önemli olan lif içerir.

Farklı patates türleri, özellikle de diğer renklerde olanlar, sağlığa faydası olan daha fazla besin içerir. Genel olarak patates ne kadar koyu olursa o kadar fazla antioksidan içerir. Tatlı patatesler, bağışıklık ve göz sağlığı için önemli bir besin olan A vitamininin iyi bir kaynağıdır. Mor patatesler, kalp hastalıklarını ve kanseri önleyebilen ve beyin sağlığını artırabilen antosiyaninler de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengindir.

Patatesleri sağlıksız yapan nedir?

Genellikle patatesler peynir, ekşi krema ve kumpir gibi malzemelerle doldurulduğunda sağlıklı olmayan kategoriye girer. Hem porsiyon büyüklüğüne hem de üzerine eklenen malzemelere dikkat ettiğinizde patatesler her öğünde rahatlık ve tatmin sağlayabilir.

Peki neden patates yemeliyiz?

Patatesin bütçe dostu olmasının yanı sıra sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Enerji, lif, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Besinsel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için diyetinize farklı patates çeşitlerini dahil etmeye çalışın.

Neden daha sık patates yemeliyiz? Patatesin sağlığa faydaları sizi çok şaşırtacak!