ODTÜ'den yapay zeka tabanlı otizm tanısı

ODTÜ tam hız çalışmaya devam ediyor. Son çalışması ile otizmli çocuklar erken teşhis edilebilecek.

ODTÜ'den yapay zeka tabanlı otizm tanısı

Türkiye'de otizmli çocuk sayısının alarm verici derecede yüksek olduğu bir dönemde, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nden gelen müjdeli bir haber var. Bilim insanları, yapay zeka ile otizmli bireylere yönelik önceden tanı yapabilen bir teknoloji geliştirdi. Prof. Dr. Yeliz Yeşilada liderliğindeki ekip, TÜBİTAK'a başvuruda bulunarak, bu inovasyonun çocuklar üzerinde test edilmesi için destek bekliyor.

Doktorlar, erken dönemde otizm teşhisi konulan ve hızla müdahale edilen çocukların beyin gelişiminin olumlu etkilendiğini vurgularken, ODTÜ'nün geliştirdiği yapay zeka teknolojisi, teşhisi daha erken ve doğru bir şekilde yapabilme potansiyeli taşıyor. Prof. Dr. Yeşilada, projelerinin odak noktasının öncelikle görme engellilerin internet deneyimini iyileştirmek olduğunu belirtti. Daha sonra otizmli ve otizmli olmayan bireylerin göz izleme verilerini kullanarak yapay zeka modelleri geliştirdiklerini açıkladı. Modellerin, web sayfalarıyla etkileşimde bulunan bireyleri otizmli olup olmadıkları konusunda ayırt edebileceğini ifade etti.

Yeşilada, yaptıkları çalışmalarda ortaya çıkan ilginç sonuçları paylaşarak, otizmli bireylerin belirli noktalara odaklanma sürelerinin az olduğunu, sayfa içinde ise daha fazla gezindiklerini ortaya koyduklarını belirtti. Makine öğrenme algoritmalarının, göz izleme verilerini kullanarak otizmli bireyleri otomatik olarak tanımlama potansiyeli taşıdığını söyledi. Çalışmalarını şu anda modelleri geliştirip test ettiklerini belirten Yeşilada, gelecekte bu teknolojiyi çocuklarla da test etmek istediklerini vurgulayarak TÜBİTAK tarafından gelecek destekle bu alanda yeni adımlar atmaya hazır olduklarını ifade etti.

ODTÜ'den yapay zeka tabanlı otizm tanısı