Sabahları kahve mi, kemik suyu mu içmek daha yararlı?

Sabah kahvenizi bir fincan dumanı tüten sıcak kemik suyuyla değiştirmenin zamanı geldi mi?

Sabahları kahve mi, kemik suyu mu içmek daha yararlı?

Sabah kahvenizi bir fincan dumanı tüten sıcak kemik suyuyla değiştirmenin zamanı geldi mi?

Bazı sosyal medya fenomenlerine göre, sabah içtiğiniz bir fincan kahveyi bir fincan yüksek proteinli et suyuyla değiştirmek yalnızca sıcak içecek kaşıntısını gidermekle kalmıyor, aynı zamanda kafeinin yarattığı gergin etki olmadan sabah enerjisi de sağlıyor.

Hatta bazıları kemik suyunun onlara temiz bir cilt, daha iyi sindirim ve daha fazlasını sağladığını iddia ediyor. Beslenme uzmanlarına göre, kemik suyu tüketimi çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir ve ölçülü olarak tüketildiğinde diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir.

Kemik suyu, eklem ağrısını hafifletmek, bağırsak sağlığını desteklemek ve hatta kırışıklıkları azaltmak veya önlemek gibi her türlü potansiyel fayda nedeniyle uzun süredir dikkat çekmektedir.

Kemik suyu iyi bir protein kaynağıdır, temel bir makro besindir. Tam bir protein olmasa da, yani bazı amino asitlerden yoksun olsa da yine de günlük protein alımınıza katkıda bulunabilir. Diyette yeterli miktarda protein almak, kas büyümesi, daha iyi kilo yönetimi, yaraların iyileşmesi gibi faydalar sunar.

Her ikisi de buharı tüten bir kupadan servis edilebilse de, kemik suyu ve kahvenin aslında pek fazla ortak noktası yoktur.

Kahvenin asidik, acı tat profili ile kemik suyunun lezzetli umami tadı arasında kesinlikle benzer tatlar yok. Yani kahveyi kemik suyuyla değiştirmek bazı önemli değişiklikleri beraberinde getirecek.

Besleyici açıdan da iki içecek oldukça farklıdır. Bir fincan kahve, fincan başına yaklaşık 2 kalori içerir; aynı miktarda kemik suyu yaklaşık 40 kalori içerir.

Sabahları şekerli içecekler içmek tüketimden sonra enerji çökmesine neden olabileceğinden, özellikle bireyler kahvelerine çok fazla şeker ekleme eğilimindeyse, kemik suyu içmek kahveden daha iyi bir seçim olabilir.

Sabahları kahve mi, kemik suyu mu içmek daha yararlı?