Sağlıklı ve güçlü kemikler için 4 basit öneri!

Sağlıklı ve güçlü kemikler, bedenin genel fiziksel sağlığını da olumlu yönde etkiler. Peki, kemikleri güçlendiren besinler hangileridir? Kemikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Sağlıklı ve güçlü kemikler için 4 basit öneri!

Sağlıklı ve güçlü kemikler, bedenin genel fiziksel sağlığını da olumlu yönde etkiler. Peki, kemikleri güçlendiren besinler hangileridir? Kemikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Özellikle kemik kaybının ve osteoporoz riskinin arttığı 40'lı yaşlar ve sonrasında güçlü kemikler çok önemlidir. Yaşlandıkça sağlıklı, dayanıklı kemikleri korumak aynı zamanda gelişmiş akciğer fonksiyonu, azalmış sırt ağrısı ve hatta daha düşük işitme kaybı riski ile de ilişkilidir. Açıkçası, kemikler tam vücut sağlığının temel bir parçasıdır!

Kemiklerinizi doğal olarak geliştirmek için stratejiler arıyorsanız, bugün uygulamaya koyabileceğiniz bu 4 basit, bilim destekli fikre bir göz atın.

Kemikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız?

1. Kemikleriniz için özel diyet uygulayın

Kemikleri güçlendiren besinler arasında başrolde domates ve karpuz yer alıyor. Domates ve karpuzların her ikisi de, güçlü antioksidan etkileriyle bilinen bir tür karotenoid olan likopeni yararlı miktarlarda içerir. Araştırmalar, likopen de dahil olmak üzere karotenoidler açısından zengin bir diyetin daha yüksek kemik yoğunluğuyla ilişkili olduğunu öne sürüyor. Özellikle likopenin, osteoklastlar adı verilen kemik parçalayıcı hücrelerin engellenmesine yardımcı olduğu kesin olarak belirlenmiştir.

2. Alkol tüketimini azaltın

Kemikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız sorusunun en basit yanıtlarından biri genel sağlığı da olumsuz etkileyen alkol tüketimini azaltmaktır. Uzun süreli alkol tüketimi kemik oluşumunu ve kemik dokusunun yenilenmesini engelleyerek kemik yoğunluğunun azalmasına ve kırık riskinin artmasına neden olabilir.

3. Ağırlık kaldırma egzersizleriyle meşgul olun

Yürüdüğünüzde, koştuğunuzda, zıpladığınızda ve atladığınızda hareket etmek için yer çekimine karşı baskı yaparsınız. Bu direnç ve darbe, kemikleriniz üzerinde strese neden olur ve bu da vücudunuza kemiğin daha güçlü ve yoğun olması için bir sinyal gönderir, böylece iskeletiniz strese dayanabilir. Ağırlık egzersizleri halter, yürüyüş, koşu, dans veya ip atlama gibi aktiviteleri ve hatta yiyecek taşımayı içerir.

4. K-2 Vitamini alımını artırın

Kemiklerinizi ve kalbinizi sağlıklı tutmak ister misiniz? K-2 Vitamini sağlıklı kemikler için gereklidir çünkü kalsiyumun kemikte tutulmasına yardımcı olan proteinleri aktive etme konusunda benzersiz bir kapasiteye sahiptir, ancak aynı zamanda kalsiyumu arterlerinizden uzak tutarak kalbinize de yardımcı olur. 

Bu vitaminden yararlanmak için, fermente soya fasulyesi, sert peynirler ve yumurta sarısı gibi K-2 Vitamini açısından zengin gıdaları tüketin veya kolayca kullanılabilen bir K-2 Vitamini takviyesini tercih edin. Araştırmalar, menakinon-7 (MK-7) formundaki K-2 takviyesinin özellikle kadınlarda kemik yoğunluğunu artırabileceğini öne sürüyor.

Sağlıklı ve güçlü kemikler için 4 basit öneri!