Siyah Üzüm Tüketmeniz İçin 9 Güçlü Neden

Siyah üzüm faydaları nelerdir? Daha sık kara üzüm tüketmeniz için 9 güçlü sebep sizlerle!

Siyah Üzüm Tüketmeniz İçin 9 Güçlü Neden

Siyah üzüm faydalarını bildikten sonra onları daha çok tüketeceksiniz. Siyah üzüm güçlü antioksidanlarla doludur. Sonuç olarak, sağlık açısından faydaları diyabetin yönetilmesinden kanser riskinin azaltılmasına kadar uzanır.

Siyah üzüm antioksidanlar açısından nispeten daha zengindir. Lif de içerirler. Siyah üzüm, zengin antioksidan içeriği nedeniyle cilt sağlığına fayda sağlar.

Peki kara üzüm faydaları arasında başka neler sayılabilir?

SİYAH ÜZÜMÜN 9 BÜYÜK FAYDASI

1. Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Siyah üzümdeki resveratrol insülin duyarlılığını artırabilir. Bu, vücudunuzun glikoz kullanma yeteneğini artırabilir, böylece kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

2. Kalp Sağlığını Geliştirebilir

Siyah üzümdeki polifenoller kalp hastalığına neden olabilecek serbest radikallerle savaşır. Bu bileşikler hipertansiyon ve iltihaplanma tedavisine yardımcı olur. Ayrıca endotel (kan damarlarının) fonksiyonunu da iyileştirirler.

3. Kanseri Önleyebilir

Üzümün (genel olarak) kanserin önlenmesi üzerindeki etkisi geniş çapta araştırılmaktadır. Üzümdeki faydalı bileşiklerin çeşitli kanser türlerini önlediği bulunmuştur. Siyah üzüm faydaları devam ediyor...

4. Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

Siyah üzümdeki resveratrolün de burada önemli bir rolü var. Resveratrol alımı duygudurum bozukluğunu iyileştirebilir ve yaşa bağlı hafıza kaybını önleyebilir. Üzüm ayrıca migren hastalarına faydalı olabilecek riboflavin içerir.

5. Görme Sağlığını Geliştirir

Araştırmalar, Akdeniz havzasında yaşayan insanların diğer yaşlanan popülasyonlara göre daha az katarakt oranına sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu popülasyonların beslenmesinde üzüm ve şarap yer alıyor.

6. Kemikleri Güçlendirebilir

Kara üzüm faydalarından biri de kemik yoğunluğunu iyileştirmesidir.

7. İltihapla Mücadele Edebilir

Siyah üzüm iltihapla mücadele eden çeşitli önemli bileşikler içerir. Bunlara flavanlar, antosiyaninler, flavonoller ve stilbenlerdir.

8. Uykuya Yardımcı Olabilir

Üzüm genel olarak iyi bir melatonin (uyku hormonu) kaynağıdır. Uyumadan hemen önce siyah üzüm yemek uyku kalitesini artırabilir.

9. Ömrü Uzatabilir

Çeşitli hayvan türlerinde resveratrolün ömrünü uzattığı görülmüştür. Siyah üzümdeki bu bileşik, sirtuin adı verilen bir protein ailesini uyarır. Sirtuinler uzun ömürle bağlantılıdır.

Siyah Üzüm Tüketmeniz İçin 9 Güçlü Neden