Türkiye ağız diş sağlığında sınıfta kaldı!

Türkiye ağız diş sağlığında sınıfta kaldı!

İstanbul Diş  hekimleri Odası Başkanı Berna Aytaç, "22 Kasım Diş Hekimleri Günü" kapsamında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Aytaç, özellikle diş fırçası ve diş macunu kullanımında Türkiye'nin Avrupa ve Amerika'ya kıyasla geride kaldığını ifade etti.

Aytaç'ın verdiği bilgilere göre, Türkiye'de bir kişi yılda sadece bir tüp diş macunu tüketirken, Avrupa'da bu oran 3, Amerika'da ise 4 tüp olarak öne çıkıyor.  Estetik kaygıların diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirten Aytaç, doğal dişleri koruma ve yaşatma prensibinin günümüzde göz ardı edildiğine dikkat çekti. Sosyal medyadaki estetik trendlerin, doğal dişleri muhafaza etmek yerine, sürekli yeni dişlere sahip olma talebini artırdığını ifade etti.

İDO Yönetim Kurulu Üyesi Korkmaz Tuzcuoğlu ise Türkiye'deki günlük diş fırçalama alışkanlığının düşük olduğunu ve bu nedenle diş çürükleri ile diş eti hastalıklarının yaygın olduğunu belirtti. Tuzcuoğlu, ülkede koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve toplumun bu konuya yeterince ilgi göstermediğini ifade etti. Diş hekimi sayısının az olmasının yanı sıra, halkın diş hekimine gitme sıklığının düşük olduğunu belirten Tuzcuoğlu, bu durumun Türkiye'de diş sağlığı sorunlarını derinleştirdiğine vurgu yaptı. Diş tedavisinde kullanılan malzemelerin ithal olmasının da tedavi masraflarını artırdığına dikkat çekti.

Fatma İnci Balpetek ise diş hekimi olmayanların açtığı ağız diş sağlığı merkezlerinin toplum sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Balpetek,  sahte diş kliniklerinin sayısının artması ve açılışlarda deprem güvenliği raporu gibi taleplerin sadece diş hekimlerine yöneltilmesinin sektörde zorluk yarattığını ifade etti.

 

 


 

Türkiye ağız diş sağlığında sınıfta kaldı!
İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

    Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

    Tekrar deneyiniz.