Ürik asit seviyesini düşürmek için bu 6 besini mutlaka tüketin

İdrarda yüksek ürik asit sorunlarıyla uğraşıyorsanız, bu tür yiyecekleri daha sık tüketmeniz öneriliyor.

Ürik asit seviyesini düşürmek için bu 6 besini mutlaka tüketin

Vücudumuz pürin adı verilen bir maddeyi parçaladığında ürik asit üretir. Normalde ürik asitten idrar yoluyla kurtuluruz. Ancak böbreklerin ürik asidi dışarı atamadığı durumlarda gut veya böbrek taşı gibi ciddi durumlar ortaya çıkar. Ağrılı bir artrit türü olan gut, eklemlerin çevresinde ürik asit birikerek sertliğe ve ağrıya neden olduğunda meydana gelir. Ayrıca kalp ve böbrekler gibi diğer organlara da zarar verebilir.

Ürik asit düzeyi yüksek olan kişiler ayrıca ağrı ve sertlik gibi birçok semptomla da karşılaşırlar. Hafif yüksek ürik asit genellikle herhangi bir belirti göstermese de daha sonra kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uygun ilaçlar vücuttaki yüksek ürik asit seviyelerinin giderilmesine yardımcı olabilirken, aynı zamanda semptomları veya ürik asit seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için özellikle sabah rutininde diyete dahil edilmesi gereken birkaç gıda da vardır. İşte, ürik asit düşüren gıdalar…

ÜRİK ASİT DÜZEYİNİ AZALTAN GIDALAR

Akılda tutulması gereken ilk ve en önemli şey, vücudu nemli tutmaktır. Yeterli su tüketmek asit ürik asidin sistemden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Limon suyu ılık suyla karıştırıldığında vücudun daha alkali olmasına yardımcı olarak yüksek ürik asit seviyelerini azaltır. Her güne aç karnına bir bardak limonlu su ile başlanması tavsiye edilir.

Genellikle kiraz, özellikle de ekşi kirazlarda bulunan kimyasallar aynı zamanda ürik asit seviyelerinin düşürülmesine ve vücudun daha alkalin olmasına yardımcı olur. Bu durumda vişne suyunu içebilir veya sabahları çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Yaban mersini ve çilek gibi meyveler antioksidan ve potansiyel antiinflamatuar özellikleriyle bilinir. Sabahları bu meyvelerden birkaçını tüketmek ürik asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Taze olarak veya smoothieler halinde tüketilebilir.

Antioksidan özelliklerden bahsederken kerevizin aynı zamanda çeşitli antioksidanlar açısından zengin olduğu ve aynı zamanda antiinflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir. Kereviz tüketmek gut veya böbrek hastalıklarına bağlı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Birçoğu ayrıca sabahları elma sirkesi tüketmenin genel sağlık açısından faydalı olduğuna ve aynı zamanda ürik asit seviyelerini düşürmeye de yardımcı olduğuna inanıyor. Bu durumda sabahları aç karnına büyük bir bardak suya bir çorba kaşığı çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesi içebilirsiniz.

Ancak diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir.

Ürik asit seviyesini düşürmek için bu 6 besini mutlaka tüketin