Vegan beslenmek kalp sağlığı için daha mı iyi?

Yeni araştırmalar, sağlıklı, bitki bazlı bir beslenmenin kardiyak açıdan kayda değer faydalar sağlayabileceğini gösteriyor.

Vegan beslenmek kalp sağlığı için daha mı iyi?

Yeni araştırmalar, sağlıklı, bitki bazlı bir beslenmenin kardiyak açıdan kayda değer faydalar sağlayabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz haftalarda yurt dışında yayınlanan yeni bir çalışma, sağlıklı ve vegan beslenmenin, sağlıklı ama her şeyi yemenin serbest olduğu beslenme biçimine kıyasla kalp sağlığı açısından önemli ölçüde daha koruyucu olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim insanları, egzersiz alışkanlıkları gibi kalp sağlığını etkileyebilecek diğer alışkanlıkları hesaba katmaya çalışacak şekilde insan denemelerinde ayarlamalar yapabilirken, genetik gibi diğer faktörler de verileri çarpıtabilir.

Vegan beslenmenin kolesterol düzeylerini ve genel kalp sağlığını nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini burada bulabilirsiniz.

Vegan diyeti, diğer diyetlerle kıyaslandığında LDL kolesterol ve insülini düşürdü

Belirlenen omnivor diyeti, her gün en az bir porsiyon balık, et veya tavuğun yanı sıra bir yumurta ve bir buçuk porsiyon süt ürünlerini içeriyordu.

Vegan diyeti, yumurta ve süt ürünleri de dahil olmak üzere hiçbir hayvansal gıda içermiyordu ve çok sayıda fasulye ve sebze içeriyordu.

Araştırmanın başlangıcında, ortalama başlangıç LDL kolesterol düzeyi (genellikle "kötü" kolesterol olarak anılır) vegan diyet grubu için 110,7 mg/dL ve omnivor grubu için 118,5 mg/dL idi.

Sekiz haftanın sonunda LDL kolesterol seviyeleri vegan katılımcılarda ortalama 96 mg/dL'ye, omnivorlarda ise 116 mg/dL'ye düştü. Bu değişiklik bir ay civarında farkedilir hale geldi.

Vegan olan katılımcılarda, LDL kolesterol seviyelerindeki düşüşe ek olarak, diyabet gelişimi için bir risk faktörü olan açlık insülininde de yaklaşık %20'lik bir düşüş yaşandı.

Beslenme ve kalp sağlığı uzmanları, sadece vegan olmanın kişinin beslenme düzeninin kalp sağlığı açısından daha iyi olacağı anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

Vegan diyetlerinin ayrıca kalp-damar sağlığına zararlı olan doymuş hayvansal yağları da içermediği de belirtildi.

Vegan beslenmek kalp sağlığı için daha mı iyi?