Yapay Gıda Boyaları Sağlığa Zararlı Mı?

Yapay tatlandırıcılar, katkı maddeleri ve elbette gıda boyaları her daim sağlık için tartışmalı bir konu olmuştur.

Yapay Gıda Boyaları Sağlığa Zararlı Mı?

Yapay gıda boyaları yediğimiz veya içtiğimiz şeylerin o kadar çoğunda var ki, tükettiğimiz gıdanın birçoğunda gıda boyasının kullanıldığını bilmeyiz. Gıdalarımızda kullanılan üç düzine renkten oluşan katkı maddesinin 9'u yapay boyalardır.

Sentetik gıda boyaları özellikle çocuklara pazarlanan ürünlerde yaygın olarak kullanılıyor; Bir çalışma, neredeyse tüm şekerler (yüzde 96,3) ve meyve aromalı atıştırmalıklar (yüzde 94) ve içecek karışımlarının çoğunluğu (yüzde 89,7) dahil olmak üzere 350'den fazla market ürününün yüzde 43'ünün yapay renkler içerdiğini kanıtlamıştır.

Yapay boyalar gerçekten insan sağlığına zararlı mıdır?

“Yapay” boya veya renk terimi, doğada bulunmayan sentetik petrol bazlı kimyasalları ifade eder. Bunlar gıda etiketlerinde belirli bir renk ve numarayla listelenebilir.

Paketlenmiş meyveler, soslar, tatlılar, içecekler ve hazır yemekler de dahil olmak üzere yaklaşık 3.000 gıda ürünü bu renklendiriciyi içeriyor. Peki, yapay gıda boyaları zararları nelerdir?

İşte, yapay gıda boyalarının sağlığa zararları!

1. İltihaplanma riskini artırır bağışıklık sisteminin işleyişini bozar.

2. Kansere neden olan toksik kirletici maddeler içerir.

3. Kanserli tümör gelişimine neden olabilir. En sık kullanılan gıda boyalarından bazıları birçok farklı kanser türüyle bağlantılıdır.

4. Özellikle çocuklarda aşırı duyarlılığa neden olur.

Diğer yan etkileri:

  • Karaciğer ve diğer hayati organların işleyişini olumsuz etkiler.
  • Yediğimiz gıdanın düzgün bir şekilde parçalanmasına yardımcı olmak için vücudumuzun ürettiği sindirim enzimlerine müdahale eder.
  • Bağırsak geçirgenliğini artırır.
  • Astım ve bronşit gibi solunum bozukluklarına yol açabilir.
  • Sinir hücresi gelişimini olumsuz etkiler.
Yapay Gıda Boyaları Sağlığa Zararlı Mı?