Yeni trend ‘lavanta kahvesi’ sağlığa faydalı mı?

Son dönemde popüler hale gelen ‘lavanta kahvesi’ sağlık için ne kadar faydalı?

Yeni trend ‘lavanta kahvesi’ sağlığa faydalı mı?

Son dönemde popüler hale gelen ‘lavanta kahvesi’ sağlık için ne kadar faydalı?

Ufukta bahar yaklaşırken, lavanta sadece çiçek açmaya başlamakla kalmıyor, aynı zamanda en sevdiğiniz sabah kahvesinin içinde de yerini buluyor. Lavanta kahvesi giderek daha popüler hale geliyor. Bu içeceklerin sağladığı tatlı, çiçeksi notalar ve kafein dışında lavanta kahvesi içmenin herhangi bir faydası var mı? İşte beslenme uzmanlarının söyledikleri...

Lavantanın faydaları nelerdir?

Lavanta en çok sakinleştirici etkileriyle bilinmesine rağmen bitkisel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır ve antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikler de dahil olmak üzere sağlık açısından birçok faydası vardır. Diyetisyenler şunları söylüyor: "Lavanta, sinir sistemini 'rahatlatma' yeteneklerinden dolayı nesiller boyu aranan linalool gibi güçlü bitki bileşiklerine sahiptir."

Araştırmalar, lavanta aromaterapisinin (lavanta kokusunu solumanın) stresi azaltmaya, daha iyi uykuyu teşvik etmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Doğum ve kanserle ilişkili ağrıyı bile hafifletebiliyor. Lavanta aromaterapisinin kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğine dair iyi kanıtlar da var.

Lavanta kahvesi içmenin faydaları var mı?

Uzmanlar, mutlaka gerekli olmadığını söylüyor. Bir uzman, "Lavanta kokusu sizi baharı anımsatsa da, kafeinli bir içeceğe lavanta eklemenin pek bir faydası olmayabilir" diyor.

Ancak kahvenin kendisi antioksidanlar içerir ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir, ayrıca tip 2 diyabet riskini azaltmak ve karaciğeri korumak gibi potansiyel sağlık yararlarına da sahiptir. Ancak lavantanın rahatlatıcı özelliklerinin, kafeinin uyarıcı özelliklerinden daha ağır basıp basmadığı bilinmiyor.

Besleyici açıdan bu trend lavanta kahveleri genellikle süt veya süt alternatifleriyle yapılır ve bir miktar protein, vitamin ve mineral sağlar. 

Ayrıca lavanta kahvesini lavanta bitki çayıyla değiştirmek de faydalı olabilir: 60 yaş ve üzeri yetişkinler, iki hafta boyunca günde iki kez lavanta çayı içtikten sonra daha az depresyon ve anksiyete bildirdiler. Uzmanlar, lavantanın sindirime yardımcı olabileceğini, mide rahatsızlığını hafifletmeye ve şişkinlik ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini ekliyor.

Yeni trend ‘lavanta kahvesi’ sağlığa faydalı mı?