Yüksek kolesterolü olanlar yumurtadan vazgeçmeli mi?

Yumurta tüketmenin kolesterol değerlerini yükselttiği söylenir. Peki, bu ne kadar doğru?

Yüksek kolesterolü olanlar yumurtadan vazgeçmeli mi?

Yumurta tüketmenin kolesterol değerlerini yükselttiği söylenir. Peki, bu ne kadar doğru?

Yumurta besinlerle doludur, ancak kalp sağlıkları ve özellikle de kolesterol düzeyleri konusunda endişe duyan insanlar için onları diyetlerine dahil etme kararı karmaşık görünebilir.

Bunun nedeni, yumurtaların kolesterol içeriği nedeniyle yıllar içinde kötü bir üne sahip olmasıdır: Büyük bir yumurtada yaklaşık 186 mg kolesterol bulunur. Yani günlük 300 mg kolesterol ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar.

Yurt dışından bir kardiyolog, "Yumurtalarda yüksek miktarda kolesterol var ve bu, kalp hastalığına dair bir kanıtı" diyor. Aynı zamanda LDL kolesterol üzerindeki etkisinin yadsınamaz olduğunu belirtiyor.

Artık tavsiye edilen günlük kolesterol miktarı olmasa da pek çok kişi hâlâ yumurta gibi kolesterol açısından zengin gıdaların kolesterol düzeylerini olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda ihtiyatlı davranıyor.

Yumurta ve kolesterol hakkında bilmeniz gerekenleri ve kalp sağlığını akılda tutarak bu besin güçlerini nasıl güvenli bir şekilde tüketebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

1 yumurtada bulunan besin değerleri:

  • Kalori: 78
  • Toplam yağ: 5 gr
  • Doymuş yağ: 1,6 gr
  • Kolesterol: 186 mg
  • Sodyum: 62 mg
  • Potasyum: 63 mg
  • Toplam karbonhidrat: 0,6 g
  • Protein: 6 gr

Yumurta Kolesterol Düzeylerini Nasıl Etkiler?

Vücudunuzda doğal olarak bulunan kolesterol (kan kolesterolü) ile yiyeceklerle aldığınız kolesterol (diyet kolesterolü) arasında bir fark vardır.

Kan kolesterolü -HDL ("iyi") kolesterol ve LDL ("kötü") kolesterol, karaciğer tarafından üretilen mumsu, yağ benzeri bir maddedir ve hormon yapımı ve yağlı gıdaların sindirilmesi gibi belirli bedensel işlevler için gereklidir.

Ancak zamanla atardamarlarınızda çok fazla kolesterol birikerek kalbe giden ve kalbe giden kan akışını engelleyebilir, bu da göğüs ağrısına veya kalp krizine neden olabilir. Yüksek kolesterol aynı zamanda kalp hastalığı ve felç riskini de artırabilir.

Bu arada diyet kolesterolü et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur.

Yumurtaların kolesterol seviyeleri üzerinde hafif bir etkisi olsa da bu etki kişiden kişiye değişir. Genel olarak yumurtadaki diyet yağı ve kolesterolün hem LDL hem de HDL kolesterol düzeylerinde hafif bir artışa neden olduğu görülmektedir.

Uzmanlar ve kuruluşlar insanları meyve, sebze, tam tahıl, yağsız protein ve az yağlı süt ürünlerini içeren çok yönlü sağlıklı bir diyete odaklanmaya çağırıyor. Bu diyet aynı zamanda yumurtayı da içerebilir.

Yüksek kolesterolü olanlar yumurtadan vazgeçmeli mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?