Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı 2 probiyotik!

Bu 2 probiyotik, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir…

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı 2 probiyotik!

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yüksek tansiyon veya hipertansiyon, dünya çapında 30 yaşın üzerindeki yaklaşık 1,28 milyar insanı etkiliyor. Bunların neredeyse yarısı, kan basıncı çok yüksek olmadığı sürece genellikle hiçbir belirtiye neden olmadığı için bu duruma sahip olduklarının farkında değiller.

Hipertansiyon, kalp yetmezliği ve kalp krizi, anevrizma, böbrek yetmezliği, felç, amputasyon ve gözde hipertansif retinopatiler gibi körlüğe yol açabilecek ciddi sağlık sorunları riskini artırır.

Bu 2 probiyotik, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyor

İnsanlar sigarayı bırakarak, aşırı alkol almayarak, sağlıklı kiloyu koruyarak ve sağlıklı beslenerek risklerini azaltabilirler.

Araştırma, Akdeniz diyeti gibi sağlıklı bir diyetin bağırsak mikrobiyomunu olumlu yönde etkilediğini öne sürdü. Bunu yapmanın bir yolu bağırsaktaki probiyotiklerin veya faydalı bakterilerin sayısını arttırmaktır.

Son araştırma kan basıncını düşüren iki özel probiyotik üzerinde duruyor: Bifidobacterium ve Lactobacillus.

Probiyotikler sadece kan basıncını düşürmekle kalmadığı gibi bağırsak sistemini de düzene sokuyor.

Diyetinize probiyotikleri dahil etmeli misiniz?

Her ne kadar bu çalışma probiyotiklerin kan basıncını düşüreceğine dair kesin kanıt sunmasa da sağlık yararlarına ilişkin kanıtlar artıyor. 2013 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, probiyotiklerin bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini ve laktoz intoleransı, antibiyotikle ilişkili ishal, bulaşıcı ishal ve alerji tedavisinde faydalı olduğunu buldu.

2017 yılında yapılan bir inceleme, Lactobacillus tüketiminin toplam kan kolesterolünü önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

Probiyotikler takviye olarak veya sağlıklı bir diyetin parçası olarak alınabilir. Gıdalar daha eksiksiz bir besin seti sunduğundan, insanlar probiyotik gibi besin maddelerini takviyelerden ziyade doğal gıdalardan alıyorlar.

Çoğu insan bol miktarda taze meyve ve sebze, yoğurt, peynir ve fermente gıdalardan oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenmeden faydalanacaktır.

Araştırmanın başı Dr. Chen, "Genel olarak insanlara, hem probiyotik hem de prebiyotik içeren gıdaları içeren, sağlıklı gıdalardan oluşan dengeli ve çeşitli bir diyet yemelerini öneriyorum" dedi.

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı 2 probiyotik!