Sahte diploma alıp tüm dünyada doktorluk ve hemşirelik yapıyorlar

Merkezi yurtdışında olan sahte bir eğitim kurumundan diploma satın alan 3 binden fazla kişinin, İngiltere’de başta sağlık sektörü olmak üzere birçok alanda çalıştığı anlaşıldı.


Sahte diploma alıp tüm dünyada doktorluk ve hemşirelik yapıyorlar

Pakistan merkezli Axact isimli çatı firma altında faaliyet gösteren yüzlerce sahte online üniversite, İngiltere’ye binlerce diploma sattı.

3 BİN 600 DOLARA DİPLOMA

İnternet sitelerinden ve bir çağrı merkezinden ibaret üniversiteler arasında yer verilen Nixon Üniversitesi, BBC muhabirine de 3 bin 600 dolar karşılığında diploma teklif etti.

Master ve doktora dereceleri de satan üniversitelerin müşterileri hakkında olarak İngiltere Eğitim Bakanlığı da soruşturma başlattı.

3 BİNDEN FAZLA DİPLOMA SATILDI

Pakistan’ın Karaçi kentindeki bir çağrı merkezinden yürütülen işlemlerle İngiltere’ye 2013 ve 2014 senelerinde 3 binden fazla diplomanın satıldığı tespit edildi.

BİRER İNTERNET SİTESİNDEN İBARET ÜNİVERSİTELER

Brooklyn Park Üniversitesi, Belford Üniversitesi, Baychester Üniversitesi ve Nixon Üniversitesi gibi isimler altında faaliyet gösteren yüzlerce sahte üniversitesinin, internet sitelerinde sahte fotoğraflar ve haberler ile kendi tanıtımlarını yaptıkları ortaya çıktı.

DOKTOR VE HEMŞİRELER DE VAR

Sahte diplomalılar arasında İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi bünyesinde görev yapan doktor ve hemşirelerin de yer aldığı belirlendi. Fakat bu kişilerin aldıkları diplomaların temel tıp eğitimine değil ilave idari ve mesleki uzmanlık dallarına ilişkin olduğu söyleniyor.

10 SENE HAPİS CEZASI VAR

İngiltere’de sahte diploma ile iş müracaatında bulunmak 10 seneye kadar hapis ile cezalandırılabiliyor.

51 MİLYON EURO KAZANDILAR

Axact’ın yalnızca 2015 senesinde ortalama 350 sahte üniversite aracılığıyla dünya çapında 215 binden fazla diploma sattığı ve 51 milyon dolar ciro yaptığı ifade ediliyor.

Kaynak: BBC

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sahte estetikçi doktor tekrar yakalanıp cezaevine gönderildi

Sahte estetikçi doktor tekrar yakalanıp cezaevine gönderildi

Aralarında bir hemşirenin de bulunduğu 4 kişiye kendisini Doktor olarak tanıtıp kandıran ve bu kişilere dudak dolgusu ve botoks yaptığı iddia edilen kişi cezaevinden firar etmişti. Hakkında kesinleşmiş olarak 5 yıl 3 ay hapis cezası bulunan şahıs polis ekiplerinin yapmış olduğu geniş çaplı araştırma sonucunda tekrar yakalandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz