Sahte kimlik kullanarak onlarca kişiyi dolandıran ‘Binbir surat Ayhan’ yakalandı!

Polis rozeti ile sahte emniyet müdürü, savcı, avukat kimliğiyle birçok kişiyi ağına düşürüp dolandoran Ayhan G. tutuklandı. Cezaevi firarisi olduğu söylenen ‘Binbir surat Ayhan’, “Kâtipliğini yaptığım avukat öldü, cübbeyi ondan edindim. Şikayetçiler doğru söylüyor paralarını aldım, pişmanım” ifadelerini kullandı.


Sahte kimlik kullanarak onlarca kişiyi dolandıran ‘Binbir surat Ayhan’ yakalandı!

Ankara Yenimahalle’de 19 Ocak akşamı trafikte seyir halinde olan Fatma D., bir başka aracın şoförüyle münakaşaya başladı. Aracından polis telsiziyle inerek kendisini “Emniyet Müdürü Ayhan Şahin” olarak tanıtan ve polis kimliğini gösteren Ayhan G., kadını tehdit etti. Fakat Fatma D. aracın plakasını alarak şikâyetçi oldu.

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre; polisin yaptığı araştırmada Ayhan G.’nin emniyet müdürü olmadığı, dolandırıcılık, başkalarına ait kimlik yahut kimlik bilgisi kullanma, hırsızlık gibi suçlardan 22 kaydının bulunduğu, dolandırıcılık, hırsızlık ve cezaevinden firar dolayısıyla 10 ayrı suçtan arandığı tespit edildi. Polis, Ayhan G.’yi 22 Ocak’ta evinin önünde gözaltına aldı. Polislere gerçek kimliğini gösteren Ayhan G.’nin üstünden polis kanallarını dinlediği bir telsiz, polis rozeti, ‘Ayhan Şahin’ ismine düzenlenmiş savcı kimliği, sahte polis tanıtım kartı, emniyet müdürü üniformasıyla çekilmiş vesikalık fotoğraf ve eroin çıktı. Zanlının aracında ise savcı cübbesi bulundu.

“Sahte savcı ve polis kimliği yaptırdım”

Habertürk’ün ulaştığı dosyaya göre, Ayhan G. emniyetteki ifadesinde suçlamaları kabul etti. Kısa bir müddet önce yaşamını yitiren bir avukatın yanında kâtip olarak çalıştığını anlatan şüpheli Ayhan G., şu şekilde konuştu:

“Arandığım için İstanbul’da para karşılığı sahte savcı ve polis kimliği yaptırdım. Savcı cübbesiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundum. İnsanlara kendimi savcı ve emniyet müdürü olarak tanıttım. Müştekiler doğru belirtiyor, onlardan para aldım. En kısa zamanda geri ödeyeceğim.”

‘Binbir surat Ayhan’ önce savcılığa, sorgusunun sonrasında da tutuklanma talebiyle Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Hâkim Sezer Söylemez’in sorguladığı Ayhan G., “Avukat Recep G.’nin yanında kâtiplik yapıyordum. Bir ay önce vefat etti. Savcı cübbesi ondan kalmıştı. Kendimi insanlara hâkim ve savcı olarak tanıtıyordum. Pişmanım. Serbest bırakılmayı talep ediyorum” şeklinde konuştu. Hakim Söylemez, zanlının “dolandırıcılık” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Ayhan G., mahkemede “Dolandırıcılık suçundan hakkımda yakalama kararı olduğu için polis ve savcı kimlik kartı yaptırdım. Polis rozeti de taşıyordum” şeklinde konuştu.

Hep kadınları kandırdı

Ayhan G.’nin yakalanmasının sonrasında dolandırdığı kişiler de savcılığa ve polise koştu. Hepsi kadın olan müştekilerin, bazı yakınlarını da şüpheli Ayhan G.’ye yönlendirdikleri tespit edildi. Ayhan G.’nin böyle birçok kişiyi dolandırdığı belirlendi. Şikâyetçilerin beyanları şu şekilde:

F.Y.: Kocamın Merzifon Cezaevi’nden Ankara Cezaevi’ne nakli için kendini savcı olarak tanıtan şahısla tanıştım. 500 TL verdim, ama eşim nakil olmadı.

Z.K.: Kendini savcı olarak tanıttı, duygusal ilişki yaşadık. Evine gittiğim dönemlerde cumhuriyet savcısı cübbesiyle fotoğraflarını gördüm. Sohbet esnasında yüksek mevkilerde tanıdıkları olduğunu, milletvekilleri ve bakanlarla yemek yediğini anlattı. Bana evlilik teklifi yaptı.

Ç.K.: Şoför belgesi almak istediğimi söyledim. Yardımcı olacağını söyleyerek, 2 bin 750 TL paramı aldı.

G.A.: Eşim silahlı özel güvenlikçi sertifikası almak istiyordu. Bana yardımcı olacağını söyleyerek, çeşitli belgeler göndermemi istedi. Öte yandan elden 2 bin 600 TL verdim.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolandırıcılar çipli kimlik kullanarak banka hesaplarını boşaltmış

Dolandırıcılar çipli kimlik kullanarak banka hesaplarını boşaltmış

Siber polisi, banka müşterilerinin hesaplarını soyup soğana çevirip milyonluk vurgun gerçekleştiren çetenin, sahte belgelerle başkası ismine parmak izi verip çipli kimlik çıkardığını ortaya çıkardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz