Sanayi üretim verileri beklenenin üstünde çıktı

Sanayide üretim artışı kasım ayında senelik bazda yüzde 7 oldu. Ekonomistler yüzde 5 civarında yükseliş olacağını tahmin ediyordu.


Sanayi üretim verileri beklenenin üstünde çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), Kasım ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 0.3 oranında artış gösterdi. Bir önceki senenin aynı ayına göre ise artış yüzde 7 oldu.

SEKTÖRE GÖRE ARTIŞLAR

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 senesi Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 5,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 arttı.

SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0,3 ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 senesi Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,2 artarken imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,8 arttı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Borusan’dan otomotiv sanayii için özel borular üretecek

Borusan’dan otomotiv sanayii için özel borular üretecek

75 milyon dolarlık yatırım yapan Borusanın yeni fabrikası, Gemlik'te otomotiv sanayii için özel borular üretmeye hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz