Şanlıurfa ve Gaziatep arasına hızlı tren geliyor

Bakanlıktan yapılan açıklaya göre Şanlıurfa ve Gaziantep arasına yapılması planlanan hızlı tren projesi ile ilgili imzalar 2018’de atılacak.


Şanlıurfa ve Gaziatep arasına hızlı tren geliyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Şanlıurfaya bakanlık olarak çok mühim yatırımlar yaptıklarını ve yatırım rakamının 3 milyar 419 milyon lirası olduğunu belirtti. Bakan Arslan, GAP Havalimanı’nın Ankara ve İstanbul’dan sonra en iyi 3’üncü havaalanı seviyesinde olduğunu söyleyerek, “Sisten etkilenme gündeme getirildi. Daha önce ILS sistemleri dahil olmak üzere, pistleri CAT1 görüş mesafesine göre ayarlamıştık. ILS CAT2 şuan kurulmuş vaziyette. Zira Ankara ve İstanbuldan sonra en iyi seviyede olan 3’üncü havaalanı vaziyetinde. 800 bin kişinin ağırlandığı havalimanları genelde CAT2 seviyesindedir. Buranın da CAT2 seviyesinde olması çok mühim bir aşamadır” şeklinde konuştu.

“OCAK’TA ŞANLIURFA HIZLI TRENLE TANIŞACAK”

Şanlıurfanın hızlı trenle tanışması ve uluslararası koridorlara dahil olması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Arslan şu şekilde devam etti:

“Birinci amacımız İstanbuldan başlayarak Gaziantepe kadar ulaşan hızlı tren projesini Şanlıurfaya getirmek üzere çalışmaları başlatmıştık. Şanlıurfa- Gaziantep arası 150 kilometre. Bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla alakalı Temmuz ayında ihaleye çıkmıştık ve ön teklifleri almıştık. Bu ayın 20’sinde teknik ve mali teklifleri de almış olacağız. Ocak ayı içerisinde inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Gaziantep- Şanlıurfa projesini başlatacağız. Proje içerisinde Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bir lojistik merkezinin yapılmasının çalışmasını da yapacağız. Şanlıurfa-Mardin arasındaki hızlı tren projesinin ön yeterlilik ihalesini ortalama 10 önce yaptık, teklifleri aldık. Onların araştırması devam ediyor. Gene Şanlıurfanın sanayisini Diyarbakıra bağlamış olmak ismine 170 kilometre olan hattın da önümüzdeki sene içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız.”

“YATIRIMLAR 3,4 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Şanlıurfa’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan, kentin geçmiş senelere göre her manada ciddi gelişme gösterdiğini anlatarak, “Şanlıurfa’ya iktidarımız döneminde yapılan yatırımın toplam tutarı 3 milyar 419 milyon Türk Lirası’dır, eski parayla 3 katrilyon 419 trilyon. Büyük bir para. Bundan 15 yıl önce IMF kapılarında ‘100 milyon, 200 milyon dolar borç bulabilir miyiz?’ diyerek el pençe divan durduğumuz bir dönemden, yalnızca Şanlıurfa’ya 3 milyar 419 milyon Türk Lirası yatırım yapan bir dönemi konuşuyoruz. Bu bizim memnuniyetimizdir. Şanlıurfa’da 28 kilometre bölünmüş yol varken biz bunun üstüne 540 kilometre yol yapmışız. Bu ortalama 20 kat. Bugün 568 kilometre yolu olan bir kentteyiz” biçiminde konuştu

Bakan Arslan, konuşmasının sonrasında beraberinde Bakan Fakıbaba ve protokol üyeleriyle beraber polis ve şehitler için Balıklıgöl’deki Dergah Camisi’nde okutulan mevlit programına katıldı. Bakanlar daha sonra Balıklgöldeki esnafı ziyaret etti.

İlginizi Çekebilir
Halı saha maçına çıkan beden eğitimi öğretmeni kalp krizi geçirip öldü

Halı saha maçına çıkan beden eğitimi öğretmeni kalp krizi geçirip öldü

Gaziantep'te yaşanan olayda halı saha maçına çıkan bir beden eğitimi öğretmeni maç esnasında fenalaşarak kalp krizi geçirdi. Genç öğretmen arkadaşlarının ve sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine kurtarılamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz