Sarıklı Polisin Geçen Sene Disiplin Cezası Almış

Başında sarığı ve hacı sakalı ile emniyet aracını kullanan polis memurunun daha önceden de disiplin cezası aldığı ortaya çıktı. Polis memuru Kuraner Erbaş’ın kendisine verilen cezalarla ilgilide sosyal medya üzerinden 15 temmuz darbe gecesini bahane göstererek paylaşımlar yaptığı görüldü.


Sarıklı Polisin Geçen Sene Disiplin Cezası Almış

Çanakkale’de başında sarık ve uzun sakalıyla, resmi polis aracını kullanırken bir vatandaşın şikayeti üzerine hakkında işlem başlatılıp Kaymakamlık tarafından açığa alınan polis memuru Kuraner Erbaş’ın, evvelki vazife yeri İstanbul’da da aynı suçtan disiplin cezası aldığı belirlendi.

SAKALINI KESMEDİĞİ İÇİN SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ

Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevliyken sarıklı ve sakallı olarak, resmi polis aracını kullanırken çekilen fotoğrafıyla kamuoyunun gündemine gelen polis memuru Kuraner Erbaş hakkında daha evvel de işlem yapıldığı belirlendi. Erbaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde vazife yaparken, 1 Haziran 2016 tarihinde sakal tıraşı olmamak ve amirin izni olmadan nöbet yerini terk etmek suçlarından İl Polis Disiplin Kurulu’nca soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

AYLIĞININ YARISI KESİLMİŞ

İstanbul Valiliği İl Polis Disiplin Kurulu, 25 Mayıs 2017 tarihinde toplanarak, Erbaş hakkında hazırlanan 28 Aralık 2016 tarihli disiplin soruşturma dosyasını araştırıp karar verdi. 11 Ekim 2016 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında, Erbaş’ın 1 Haziran 2016 tarihinde 12.00-14.00 saatleri arasında ön çevre koruma nöbetinde vazife yerinden ayrıldığı ve günlük sakal tıraşını olmadığı söylentileri araştırıldı. Kuraner Erbaş, sakal tıraşı olmadığı ve amirin izni olmadan vazife yerinden ayrıldığı gerekçesiyle disiplin yönünden kusurlu bulundu. Brüt aylığının yarısının kesilmesi cezası verilmesi kararlaştırıldı.

KARAR METNİNİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMIŞ

Hakkında verilen disiplin cezasına ilişkin karar metnini birkaç gün önce sosyal medya hesabından paylaşan Kuraner Erbaş, şu yorumu yazdı:

15 Temmuz 2016’da silahlı eylemler ile yapamadıklarını, bu tarzda yaptıkları çalışmalarıyla başarmaya devam ediyorlar. Ne yazık ki bu raporların hepsi Fetorist komiserler tarafından yapıldı ve bizim devlet erkanlarımız da onların işlemlerini sürdürüyor. Bu gönderdiğim belgeyi herkesin paylaşmasını istiyorum. Gerçekler ne yazık ki sokaktakiler gibi işlemiyor. İnançlarımızı halen yaşayamıyoruz.

KİMLİĞİ, HABER OLUNCA ANLAŞILDI

Sarıklı ve sakallı resmi polis otosunu kullanırken çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması peşinden bu durum kamuoyunun dikkatini çekti. Fakat en büyük şoku Bayramiç halkı yaşadı. Yaklaşık 5 aydır Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde, mobese takip sisteminde bu kılık ve kıyafetle vazife yaptığı öne sürülen Kuraner Erbaş’ın polis olduğunu basındaki haberlerden öğrenen Bayramiçliler, buna inanmakta zorluk çekti. Birçok Bayramiçli, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne işlerini yapmak için gittiklerinde bu kişiyi gördüklerini, fakat polis olabileceğini akıllarından bile geçirmediklerini söyledi.

İlçede halen sarıklı ve sakallı polis şoku yaşanırken, Kuraner Erbaş’ın İlçe Emniyet Müdürlüğü binası önünde resmi polis otosu sürücü koltuğunda çekildiği ve facebook hesabından kendisinin paylaştığı fotoğrafın altına dünden bu yana çok sayıda eleştiri ve destek yorumları yapıldı. Ancak fotoğrafa kızgınlığı vurgulayan ya da beğeniyi vurgulayan 1600’ü aşkın tıklama yapıldığı görüldü. Yine fotoğraf 408 kişi tarafından paylaşıldı.

Kaymakamlık tarafından dün açığa alınan Kuraner Erbaş’ın İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının en üst katındaki misafirhanede kaldığı, evli ve 4 çocuk babası olduğu öğrenildi.

AK Parti Bayramiç İlçe Başkanı Mehmet Demirsöz ise konuyla alakalı yaptığı açıklamada, böyle bir olayın İlçede yaşanmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Bayramiç’te böyle bir polisin varlığından olay ortaya çıkıncaya kadar haberdar olmadıklarını vurgulayan Demirsöz, “İlgili makamlar gerekeni yapacaktır” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Polisin dur ihtarına uymayıp kaçan araç kaza yaptı

Polisin dur ihtarına uymayıp kaçan araç kaza yaptı

Polis ekiplerinin dur ihtarına uymayan araç başka araçlara çarparak durdu. Duran araçtan yaya olarak kaçmaya başlayan bir kişi bir arabanın çarpması neticesi ağır yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz