Seçim sandıklarına Ak Parti ve MHP’den yeni düzenleme

AK Parti ile MHP’nin ortak imzası ile Meclis Başkanlığı’na sunulan 26 maddelik yasa teklifi, yerel seçimlere ilişkin mühim değişiklikler de içeriyor. Buna göre, sandık kurulu başkanlarını artık adaylar arasından ilçe seçim kurulu başkanı seçecek. Engelli ve hastalar için seyyar sandık uygulamasına geçilecek, vatandaşlar da oy kullanılan yere polis çağırabilecek.


Seçim sandıklarına Ak Parti ve MHP’den yeni düzenleme

Son anayasa değişikliği doğrultusunda yerel seçimlerde seçilme yaşı 18’e iniyor. Mahalli idareler seçimlerinde de mühim değişiklikler içeren yasa teklifi meclis başkanlığına sunuludu. Buna göre 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de aday olabilecek.

26 maddelik teklifte sandık güvenliğine yönelik düzenlemeler de var. Bbuna göre YSK seçmenin oy kullanmasını kolaylaştıracak biçimde sandık bölgesi ve seçmen sayısını belirleyebilecek, sandık ve seçim bölgelerini birleştirebilecek. Oy kullanma kabinlerinin hazırlanması ve şeklinin tespit edilmesi ile alakalı YSK yetkili olacak. Mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık için ayrı ayrı olan oy pusulaları artık ortak zarfa koyulacak ve tek sandıkta oylar kullanılacak. Aynı biçimde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde de oy pusulaları tek zarfta sandığa atılabilecek. Sayıma ise Cumhurbaşkanlığı seçimine ait pusulalardan başlanacak ve son seçimde münakaşalara neden olan mühürsüz oy pusulaları. Bundan sonra YSK tarafından gönderildiğine şüphe bulunmayan zarflar ve oy pusulalarında sandık kurulu mühürü eksikliği tek başına geçersizlik nedeni sayılmayacak.

Sandık kurulları başkanlarını da ilçe seçim kurulu başkanları tespit edecek. Kamu görevlileri arasından sandık sayısının iki katı kadar isim kur’a ile tespit edilecek, bu kişiler arasından ilçe seçim kurulu başkanı sandık başkanlarını tespit edecek.

Artık sandık çevresinde yaşanacak olaylarla alakalı, vatandaşın da polis çağırma yetkisi olacak. Daha önce bu yetki yalnızca sandık kurulu başkanı ile üyelere aitti.

Engelliler ve hastalığını raporla belgelendirenler için muhtarlık seçimleri hariç, ayrı sandık seçmen listesi yaratılacak, seyyar sandık uygulaması getirilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz