Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlanamamasından dolayı binlerce işçinin meydanlardaki eylemi devam ediyor.


Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Otomotiv, demir-çelik ve beyaz eşya sektöründe çalışan ortalama 130 bin işçiyi temsil eden üç sendika ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 2017-2019 dönemi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Yüzde 38.2’lik artış isteyen Türk Metal Sendikası’nın teklifine karşı MESS’in yüzde 6.4’lük zam verdi. Arabuluculardan da netice alınamamasıyla işçilerin meydanlardaki eylemleri devam ediyor.

Bursa’da eski stadyumun bulunduğu meydanda yağmur altında toplanan ve çoğunluğunu Tofaş ve Renalut fabrikalarında çalışanlarının yarattığı binlerce işçi sloganlar attı. Öte yandan işçiler toplanma alanında meşaleler yaktı.

Türk Metal Tofaş Şube Başkanı Şakir Çan, “Arabulucu devresi bitti. Şu andan sonra bıçak kemiğe dayandı. Biz sesimizi sürekli duyurmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız eylemlerle çığlımızı ortaya koymak istiyoruz. Burada kazandırırken, emekçinin de kazanmasını istiyoruz. Burada herkesin kazanıp, iş barışının oluşmasını istiyoruz. Haklı taleplerimizi, masaya oturarak, karşılıklı barış ve huzur içerisinde çözmek istiyoruz. Onları masaya davet ediyoruz. Kıdem, çekme ve seyyanen zam talep ediyoruz. 38.28 oranında zam talep ediyoruz. Tofaş ve Oyak Renault gibi 80 adet fabrika var. Bu anlaşma Bursa’da 52 bin, Türkiye genelinde 130 bin işçiyi kapsıyor” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Metal işçileri toplu sözleşme protestosu yaptı

Metal işçileri toplu sözleşme protestosu yaptı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Birleşik Metal İş Sendikası üyeleri toplu sözleşme görüşmelerinde MESS ile anlaşma sağlanamamasına tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz