Sevgililer Günü’nde aşıkların mekanı Aşk Bankası oldu

Slovakya’da açılan aşk bankası sevgililer gününde ziyaretçilerin akınına uğruyor. Aşıklar burada sevgilerini hatırlatan küçük eşyaları bankasının kasasına bırakarak saklıyor.


Sevgililer Günü’nde aşıkların mekanı Aşk Bankası oldu

Slovakya’nın kartpostallardan çıkmış gibi gözüken küçük bir kasabasındaki “aşk bankası”, çiftlerin Sevgililer Günü’nde burayı ziyaret ederek kendileri için mühim olan küçük eşyaları buradaki küçük kasalarda saklamasına imkan sağlıyor.

BANKADA 100 BİN KASA BULUNUYOR

100 bin küçük kasadan oluşan aşk bankası, Banska Stiavnica şehrinde dünyanın en uzun aşk şiiri onuruna kurulan Marina’nın Evi isimli bir müzede bulunuyor.

Bu şiir, Andrej Sladkovic’in 1846’da yayınladığı ve 2910 dizeden oluşan Marina şiiri. Andrej, Maria Pischlova’ya aşıktı ama ailesi Maria’yı bir zencefilli çörek üreticisiyle evlendirdi.

Marina, bütün Slovak okullarında okutulan bir şiir.

DOKUNAKLI BİR AŞK ŞİİRİNE İTHAFEN AÇILDI

Banska Stiavnica’da yaşayan Andrej ve Maria 14 yaşında birbirlerine aşık olmuştu. O zamanlar fakir bir öğrenci olan Andrej, Maria’nın ailesinin gönençli evinde Maria’ya ders veriyordu.

Maria Andrej’in ilham perisi haline gelse de Maria’nın ailesi zengin zencefilli çörek üreticisini tercih etti. Ardından Andrej bir rahip oldu ve Maria’nın düğününden iki sene sonra bir kilise memurunun kızıyla evlendi.

ŞİİR, KÜLTÜR MİRASI OLDU

Bu orta çağ şehri UNESCO Dünya Mirası ilan edildi ve korumaya alındı. Marina şiiri ise Slovakya’nın ulusal hazinesi olarak görülüyor.

Müzenin sözcüsü Katarina Javorska, “Aşk bankasında aşıklar aşklarını sonsuza kadar koruyabilir, fotoğraflar, yüzükler, ilk buluşmalarının sinema bileti gibi eşyalarını saklayabilir” diyor ve ekliyor: “Buradaki eşyalarda gerçekten güvende, tamamı özel bir mühürle korunuyor. İçindekileri sadece sahipleri görebilir.”

AŞKI ÖLÇEN AŞKMETRE

Müzedeki sergilenen bir öbür şey de sevgililerin aşkını ölçtüğü belirtilen “aşkmetre”. Javorska bu cihazın arkasındaki teknolojinin “büyük bir sır” olduğunu belirtiyor:

“El ele tutuşurken yahut öpüşürken özel bir tutamacı tutuyorlar, o da bedenlerindeki elektriği ölçüyor.”

Slovakya’da çocuklar Andrej Sladkovic’in Marina şiirinden dizeleri ezberliyor. Şair Slovaklar için o kadar mühim ki sokaklarına, hatta bir şehre de onun adını vermişler.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz