SGK yaptığı işi bildirmeyene ceza kesecek

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren SGK artık yaptığı işi bildirmeyenler için cezai yaptırım uygulamaya başlayacak. Devlet tüm çalışanların ne iş yaptığının meslek kodu ile bildirilmesini istiyor.


SGK yaptığı işi bildirmeyene ceza kesecek

Yetkililer, “İlk defa, kimin ne iş yaptığı tam olarak bilinebilecek. Bugüne kadar çalışanının meslek bilgisini vermeyen birçok işyeri vardı ve bunlara ilişkin bir yaptırım da yoktu” bilgisini verdi.

Her birinin kodu var

Halen uygulanan mevzuata göre, bütün meslekler için tespit edilmiş özel kod numaraları var. Bu numaralar üstünden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunulduğunda kurum, koda göre çalışanı gruplandırıyor. Bu gruplandırmayla hem kayıtdışılıkla, hem de gerçek ücretlerin saklanmasıyla mücadele edilmesi hedefleniyor. Fakat şu anda, çalışanın meslek kodu bildirilmediğinde, işverene uygulanan herhangi bir yaptırım yok. 2016 senesinde çıkarılan torba yasayla, meslek kodu kuralına uymayan işletmelere para cezası verilmesi öngörüldü. Buna göre, “Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek isimi ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek isimi ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası” uygulanacak. Cezai yaptırım, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulamaya girecek.

Piyasanın fotoğrafı çekilecek

Yetkililer, Ocak ayıyla beraber mecburi hale gelecek olan meslek kodları üstünden ücret sorgulaması yapılmasının ise kısa vadede planlanmadığını belirtiyorlar. Fakat orta vadede, meslek grupları üstünden kazançlara bakılması da söz konusu olabilecek. Halen 6 milyondan fazla kişinin asgari ücretle çalıştığını söyleyen yetkililer, “Bir doktor asgari ücretle çalışıyor. Bu normal şartlarda, yaşamın olağan akışına aykırı. Tabii ki, piyasanın genel akışına müdahale edilemez. Fakat gene de bir doktor asgari ücretle çalıştırılıyorsa, ‘Neden bu rakam tercih edildi’ diyerek sorulabilir. Genel olarak ise meslek kodlarının SGK’ya bildirilmesiyle, çalışma yaşamının fotoğrafı net bir biçimde çekilecek ve orta vadedeki politikaların yaratılmasında bu fotoğraf sağlıklı veriler üretimmesini sağlayacak” bilgisini verdiler.

Kaynak: Hürriyet

İlginizi Çekebilir
Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlara ceza yağıyor!

Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlara ceza yağıyor!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü brimleri, egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araç sahipleri için 5 bin 270 lira para cezası kesmeye hazırlanıyor.

One comment
  1. Muhammet fatih yaşa

    Öyle görünüyor ki buda içi boş bir sistem farzedelimki iş yeri normalde asgari ücretle çalışmaması gereken bön bir personelin kodunu doğru girdi ama maaşını asgari ücret olarak ödeme yapmaya devam etti bu durumda sistem buna müdahale edecekmi anladığım hayır etmez pek bu uygulamayi yürürlüğe koymanın kime nasıl bir faydası olur bunu anlamak mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz