Sıcağıyla ünlü Sahra Çölü kar altında kaldı!

Küresel ısınma, eriyen buzullar, El Nino derken dünyanın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her tarafında ‘çıldıran’ hava raporlarına ‘Yok artık’ dedirten bir yenisi daha eklendi. Dünyanın ‘en sıcak ve kurak’ yerlerinden biri olarak nam yapmış Sahra Çölü’ne kar yağdı. Hem de bazı görgü tanıklarına göre tam 40 santimetre…


Sıcağıyla ünlü Sahra Çölü kar altında kaldı!

Kuzey Afrika’nın ‘dünyanın en sıcak ve kurak yerlerinden biri’ olarak nam salmış meşhur Sahra Çölü de son senelerde bütün dünyayı kasıp kavuran ‘çılgın hava’ olaylarından nasibini aldı. Sahra Çölü’nün sıcaklık ve kuraklık sebebiyle ‘üzerinde bitki dahi bitmeyen’ cansız bir yer olarak bilinen ve göz alabildiğine uzanan kum tepelerine geçtiğimiz pazar günü kar yağdı.

Yağmur bile az yağar

Yağmuru bile birkaç senede bir ‘birkaç damla’ gören Sahra Çölü’nün ‘giriş kapısı’ olarak bilinen Cezayir’deki çöl kenti Ain Sefra’ya yağan karın kalınlığı konusundaki ‘rivayetler’ ise muhtelif. Bazı görgü tanıkları kar kalınlığının 40 santimetre olduğunu iddia etseler de Ain Sefra şehri yetkilileri, bu rakamın 2.5 santimetreden az olduğunu açıkladı. Gece ve gündüz sıcaklık değerleri arasında büyük farkların görüldüğü çöl bölgesinde, yağan karlar da fakat birkaç saat dayanabildi ve aynı gün öğleden sonra saat 17.00 sularında eridi.

Azımsanmayacak ölçüde kar yağan Sahra Çölü’nde bölgeye göre ‘sıradışı’ bu hava olayı, son 40 senede üçüncü defa görüldü.

İlginizi Çekebilir
Uludağ’da kar kalınlığı 1.5 metreyi buldu! Arabalar kar altında kaldı

Uludağ’da kar kalınlığı 1.5 metreyi buldu! Arabalar kar altında kaldı

Uludağ'da kuvvetli kar yağışı ve fırtına tatil yapanlara zor anlar yaşatıyor. Oteller bölgesinde binlerce tatilcinin aracı kar altında kalırken tatilciler arabalarını bulabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz