Siğil Nedir, Türleri ve Tedavi Yolları

Papilloma virüsü dediğimiz bir virüs deri veya mukozalara bulaşınca deride siğil dediğimiz belirtilere sebep veriyor. Bu papilloma virüsünün 200 den fazla cinsi vardır. Bu farklı cins virüslerin her biri vücudun farklı bölgelerinde farklı siğillere sebebiyet verir. Elde, ayakta gördüğümüz siğille genital bölgedeki silin cinsleri birbirinden farklıdır. Ancak köken olarak hepsi aynı grup ailenin üyesidirler.


Siğil genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. Özellikle çocuklarda el bölgesinde görülür. El bölgesinde yaralanma ve yırtılmalar daha fazla olduğu için virüsün kolayca girebileceği bir kapıdır. Bu kapıdan derinin içerisine girerek derinin içerisinde çoğalır ve orada karnabahar büyüklüğünde veya nohut büyüklüğünde siğillere sebebiyet verir. Bağışıklık sistemini düşüren her türlü hastalıklarda virüs kolaylıkla deriye yerleşebilir ve siğil oluşumuna neden olabilir.

Siğil Nedir, Türleri ve Tedavi Yolları

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğili tedavi etmek için lokal uygulamalar var. Sadece dokuyu yok eder. Bir takım farklı asitlerden oluşan kombine veya tek ürünler var. Siğili olan insanlar evde kendisi bu ilaçları uygulayarak siğilden kurtulabilirler.

Özel olarak o bölgedeki bağışıklık sistemini harekete geçirerek bağışıklık sistemi hücrelerinin virüsü yok ettiği ve dolayısıyla siğilinde yok olduğu bir takım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hastanın yakma denilen dokuyu yok etme yöntemi var. Elektro cerrahi denilen elektrikle yakma seçeneği var. Hastayı uyuşturup lokal anestezi yaparak siğili yakıp yok edilebilen tedavi yöntemi de var.

Kriyotereapi, siğilin dondurulması işlemidir. Bu uygulama soğutarak hücreyi dondurur, hücre dağılır.

Siğil Çeşitleri

Ellerdeki siğiller: Siğilin en yaygın görüldüğü yerdir. Bir veya birden fazla olabilir.

Ayak tabanındaki siğiller: Ayak tabanında da oldukça fazla görülür. Ayakta görülen siğilin üzerinde kalın bir tabaka oluşabilir. Bu durumda siğili anlamak güçleşebilir

Yüz ve gövdede görülen siğiller: Özellikle çocuklarda parmaklarını emdiklerinden dolayı dudak kısımlarında görülür. Boyun ve yüz sakal bölgesinde grup şeklinde siğil görülür.

Genital siğiller: Cinsel ilişki yoluyla ve bölgenin nemli olmasından dolayı bu bölgede siğil görülür.

Molloskum kontagiyozum: Çocuklarda çok fazla görülür. Görünümü kubbe şeklinde, hafif pembemsi, küçük ve ortası göbeklidir.

İlginizi Çekebilir

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eğer sigara kullanan, gün içersinde çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olan bir bireyseniz hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük problemlerden birisi de diş sararmasıdır. Her ne kadar kaliteli diş macunları kullansanız da içerdiği kimyasallar ile dişlerinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ve bu noktada doğal diş beyazlatma teknikleri ile en güzel sonucu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz